2022 Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme – ŞİMDİ ÖDE!

27.12.2021
2022 Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme – ŞİMDİ ÖDE!

En çok sorulan sorulardan birisine yanıt vereceğim! Ehliyet harcı internetten ödeme nasıl yapılır? Ehliyet harcı internet bankacılığından yatırılır mı? Gibi soruların yanıtlarını 2022 yılı için vereceğim. Ehliyet ödemesi hakkındaki tüm merak ettikleriniz bu yazıda!

İnsanlar artık birçok işi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştiriyor. Böylece zahmete girmeden, kısa süre içerisinde birçok iş hallediliyor. Ehliyet harcı yatırmak için artık uzun uğraşlara gerek yok. İnternetten ehliyet harcı yatırma sayesinde siz de zahmetsizce işinizi tamamlayacaksınız.

İnternetten ehliyet harcı ödeme, internetten ehliyet yenileme harcı yatırma, sınav harcı gibi tüm soruların yanıtlarını bulmak için atlamadan yazımı okumaya başlayın.

Ehliyet Harcı İnternet Bankacılığından Yatırılır mı?

Ehliyet harcı internet bankacılığından yatırılır mı?
Ehliyet harcı internet bankacılığından yatırılır mı?

Bu yazıyı yazdığıma göre cevabın evet olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. 🙂 İnternetten ehliyet harcı yatırmak mümkün. Bunu da banka ya da kredi kartınızla gerçekleştirebiliyorsunuz. Hatta bankaların mobil uygulamalarından birkaç adımda ödeme yapabilmek mümkün.

Bankalardan sonra diğer bir ehliyet harcı internetten ödeme için yöntem İnteraktif Vergi Dairesi için açıklama yapacağım. Yazımın sonunda size en uygun yöntemle internetten sürücü belgesi harcı yatırma işlemini tamamlayabileceksiniz!

Ehliyet harç ücreti online ödeme artık çok popüler. Kimse artık bankalara gidip, harç yatırmıyor. Siz de bu kolaylıktan faydalanın! Ehliyet harç ücreti nasıl yatırılır? Birazdan bunlara detaylarıyla bakacağın. Ondan önce hangi bankalar aracılığı ile ehliyet harcı yatırabileceğinize bir göz atalım.

Ehliyet Harcı Hangi Bankaya Yatıyor?

Ehliyet sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak?
Ehliyet sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak?

Ehliyet harcı internetten ödeme işlemi için bankaları kullanmalısınız. Hangi bankalar aracılığıyla harç yatırabileceğiniz konusunda sizleri bilgilendireceğim. Aşağıdaki sıraladığım bankalardan rahatlıkla ehliyet harcı yatırma işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

 1. Akbank
 2. Aktifbank
 3. Ing Bank
 4. Şekerbank
 5. Türkiye Vakıflar Bankası
 6. Kuveyt Türk Katılım Bankası
 7. Albaraka Türk Katılım Bankası
 8. T.C. Ziraat Bankası
 9. Türk Ekonomi Bankası
 10. Garanti Bankası
 11. Denizbank
 12. Ptt Bank

Gördüğünüz gibi bir çok bankadan artık ehliyet harcı yatırmak mümkün. Hangi bankanın kullanıcısıysanız, o bankayı tercih edebilirsiniz. Eğer hiç birinde üyeliğiniz yoksa, üyelik oluşturup, harcınızı yatırabilirsiniz.

İşbankası Maximum Kart kullanıcısı mısınız? MaxiPuan geçen yerler sayesinde uyguna alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz! Nasıl mı? Detaylar yazıda…

Ehliyet Harcı Nereye Yatar?

ehliyet harcı nereye yatar
ehliyet harcı nereye yatar ?

Ehliyet ücreti ödeme hakkında en çok sorulan sorulardan birisi, ehliyet harcı nereye yatar? Ehliyet almak için ödenen harç, devlete bankalar aracılığıyla ödenir. Yani sürücü kurslarından bu harcı ödemek mümkün değil. Yukarıda sıraladığım bankalar üzerinden ehliyet harcı yatırmak mümkün.

Önceden bankalara giderek bu bedel ödenirken, şimdi kolayca internet üzerinden yatırılıyor. Peki bankalardan yatıracağınız harçları internetten nasıl yapacaksınız? Anlatayım… Ehliyet harcı internetten ödeme için bunları mutlaka bilmeniz gerek.

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma

ehliyet parası yatırma ziraat
ehliyet parası yatırma ziraat bankası

Ehliyet harcı internetten ödeme için en çok kullanılan bankalardan birisi Ziraat Bankası… Ehliyet parası yatırma Ziraat Bankası ile oldukça kolay şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ziraat internet şubesi her geçen gün daha işlevli bir hale geliyor. Herkesin rahatça kullanabileceği bir arayüze sahip. Aynı şey Ziraat mobil için de geçerli. Her ikisiyle birlikte rahatça ehliyet harcı ödeyebilirsiniz. İnternet şubeden Ehliyet parası yatırma için şu aşamaları izleyin…

 • Ziraat Bankası İnternet şubesine girip, – Ödemeler – kısmına tıklayın.
 • “Yeni Ehliyet ve Kimlik” yazısına tıklayın.
 • “Ehliyet İşlemleri” deyin.
 • Ödeme gerçekleştireceğiniz kart bilgilerini girin.
 • Ödemeyi gerçekleştirin.
 • E – dekont istemeyi unutmayın.

Gördüğünüz üzere Ziraat Bankası Ehliyet harcı yatırma İnternet şubesinden çok kolay… Dilerseniz Ziraat Bankası ATM’lerinden de harç yatırabilirsiniz. “Ödeme İşlemleri” dedikten sonra ” Vergi ödemeleri” deyip sürücü belgesi ve kimlik yenileme kısmına tıklamalısınız.

Ehliyet işlemleri kısmına tıklayıp, harç ödeme işlemlerine T.C. no ile devam edebilirsiniz. Ehliyet harcı internetten ödeme için devam edelim mi?

Popüler İçerik: Para Kazandıran İnternet Siteleri

HalkBank Ehliyet Harcı Yatırma

HalkBank Ehliyet Harcı Yatırma
halkbank ehliyet harcı yatırma

Halk Ban ehliyet harcı nasıl yatırılır? HalkBank ehliyet harcı yatırma da tıpkı Ziraat Bankası gibi internet şubesinden gerçekleştiriliyor. Peki nasıl? Öncelikle Halkban İnternet Bankacılığı için siteye üye olmanız gerekiyor. Ben zaten HalkBank müşterisiyim diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

İnternet bankacılığından yararlanmak için herkesin üye olması gerekiyor. İnternet e – şube için tıklayabilirsiniz. Yukarıda Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma ile ilgili benzer adımları gerçekleştirerek, harcı yatırabiliyorsunuz. Ehliyet işlemleri üzerinden ödeme bilgilerini girerek, yatırma işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Dekont almayı unutmayınız…

HalkBank ATM’lerden de ehliyet harcı yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyet harcı internetten ödeme yerine ATM’leri de tercih edebiliyorsunuz. ATM’den “Fatura ve Kurum” seçeneğine tıklıyorsunuz. Ardından “Harçlar” kısmına tıklayıp, il plakası giriyorsunuz. İzmir ise 35 gibi… “Karayolu SRC” kısmına basıp, ehliyet alacak kişinin T.C. kimlik numarası girilmeli. İşleme devam edip, ATM’ye para yatırıyorsunuz. Onaylayıp, makbuzu alın.

DİKKAT! İşleme başlamadan önce – makbuz istiyorum – seçeneğine basmayı unutmayın.

Garanti Bankası Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme
Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

Yukarıda anlattıklarım gibi Garanti BBVA internet şubesinden, hızlıca ehliyet harcı yatırabilirsiniz. Bunun için internet bankacılığı uzantısına gidip, Bireysel kısımdan giriş yapmalısınız. Ardından – Ödemeler – fatura ödemeleri – fatura tipi – kurum tipi seçilerek işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması önemli. Ardından işlemi tamamlayıp, dekontu mail adresinizden alabilirsiniz. Ehliyet vergi ödeme internet bankacılığı üzerinden işte bu kadar kolay!

İnteraktif Vergi Dairesi Sürücü Harç Bedeli Ödemek

Ehliyet harcı internetten ödeme için sizlere çok kolay bir yöntem daha sunacağım… Sizlere yukarıda bankalar üzerinden ehliyet harcı ödeme hakkında bilgiler verdim. Şimdi bankalar haricinde çok kolay bir yöntem daha anlatacağım. Gelir İdaresi Başkanlığı, İnteraktif Vergi Dairesi web sayfasından ehliyet harç bedelini yatırabilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki görselde kırmızı ile işaretlediğim kısımdaki “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” kısmına tıklıyorsunuz.

internetten ehliyet harcı nasıl yatırılır
internetten ehliyet harcı nasıl yatırılır ?

Ardından karşınıza böyle bir sonuç çıkıyor.

internetten ehliyet harç yatırma
internetten ehliyet harç yatırma

Kırmızı ile işaretlediğim iki yerden sürücü belgesi harç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sürücü belgesi harcı ödeme işlemi için gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde tamamlamalısınız. Ehliyet harcı internetten ödeme için bu yöntem birçok kişi tarafından sık sık tercih ediliyor.

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar ile para kazanın!

Ehliyet Harcı Ne Kadar? 2022

İnternet üzerinden ehliyet harcı yatırma işlemi için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. 2022 yılında ehliyet harçları aşağıdaki tablodaki gibi belirlendi… –

Ehliyet SınıflarıHarç MiktarıDeğerli KağıtVakıf PayıToplam
A1, A2, A370,428055705,40 TL
B1116,9280551451,4 TL
F370,428055705,40 TL
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE1863,70280552198,7 TL
ehliyet harcı ne kadar ?

SONUÇ:

İnternetten ehliyet harcı nasıl yatırılır? artık biliyorsunuz. Sıraladığım bankaların e – şubelerinden giriş yapıp, ehliyet harç ödemesi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ehliyet harcı internetten ödeme için hepsinde mantık hemen hemen aynı. Bankaların monil uygulamalarından da ehliyet harç parası yatırılıyor.

Ehliyet ödemesi hakkında daha fazla merak ettiğiniz sorular varsa, aşağıya YORUM atabilirsiniz! Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. İyi günler dilerim… 🙂

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.