Yaşam Koçu Olmak İçin 2022 Detaylı Bilgiler!

14.02.2022
Yaşam Koçu Olmak İçin 2022 Detaylı Bilgiler!

Kendi işini yaparak para kazanmak isteyen sizlere, bugün son dönemin en popüler mesleklerinden biri olan yaşam koçluğunu anlatacağım. Yaşam koçu olmak hakkında tüm detaylı bilgileri aktaracağım!

Yaşam koçu ne kadar kazanır? Yaşam koçu olmak için ne okumak gerekir? Hepsini tek tek açıklayacağım. “Yaşam koçu olmak istiyorum” diyenler! İşte tüm bilmeniz gerekenler…

Yazının sonunda “yaşam koçu nasıl olunur?” öğreneceksiniz. 🙂

Yaşam Koçu Nedir?

yaşam koçu nedir
yaşam koçu nedir

Yaşam koçu olmak için kolları sıvamadan önce, yapacağınız işin tanımını bilmenizde fayda var. Yaşam koçu nedir?

Son dönemin en popüler ve en çok para kazanan mesleklerinden biri olarak anılan yaşam koçları, tanım olarak danışanlarının kendilerini ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlarlar. Kişilere; ulaşmak istedikleri hedefleri, kişisel gerişim ve kariyer konularında destek olurlar.

Yaşam koçları, kişileri doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlama konusunda motive eder. Hayatımızda hepimizin bakış açımızı geliştirecek, ufkumuzu aydınlatacak ve kararlarımızın sağlıklı olmasını sağlayacak böyle insanlara ihtiyacı var.

Şu dönemde her konuda desteğe ihtiyaç duyan milyonlarca insan varken bu mesleğin popüler olmasına şaşmamalı. 🙂

İnsanları daha iyiye ve güzele yönlendirme konusunda kendinize güveniyorsanız, yazının devamında yaşam koçu olmak için tüm ayrıntıları aktaracağım. Siz de hazırsanız diğer detaylara geçelim…

Yaşam Koçu Olmak İçin Şartlar

yaşam koçu olmak
yaşam koçu olmak için gerekli şartlar

Yaşam koçu nasıl olunur? Her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde bazı şartları var. Yaşam koçu olmak için sizin belli başlı şartlara uyum sağlamanız gerekir. Peki yaşam koçu olmak için gerekli şartlar neler? Size detaylı bir şekilde madde madde anlatacağım;

 1. Empati yeteneğinizin yüksek olması gerekir. Bir nevi psikolog gibi karşı tarafa karşı hassas ve duyarlı olmanız çok önemli. Kendinizi danışanınızın yerine koymanızda fayda var.
 2. Etkili bir iletişim kurabilmelisiniz. Bunun için karşı tarafa güven vermeli ve saygılı olmalısınız. Karşı tarafın anlattıklarını dinlerken önyargılarınıza dikkat etmelisiniz.
 3. Motivasyonunuz daima yüksek olsun. Bu durum danışanınızı etkileyebilir. Çünkü bir yaşam koçu olarak sizin düşük motivasyonunuz karşı tarafa yansısın istemezsiniz değil mi?
 4. Duyarlı ve iyi bir dinleyici olmalısınız. Karşı tarafı dinlemek mesleğinizin şartları arasında en baş sırada. Aslında bu şartı hayatınızın her alanında uygulamak sizin için çok daha iyi olacak.
 5. Psikoloji ve sosyolojiyle ilgili olmanız gerekir. Bu alanda çalışmak istiyorsanız bu iki dala da ilgili olmalı, çok araştırmalı çok okumalı ve bilgilerinizi hayata yansıtabilmelisiniz.

Yaşam koçu olmanız için bilmeniz gereken diğer bilgilere geçmeden önce sizi uyarmam gerek. Yukarıda bahsettiğim şartların kendinizde olamayacağını düşünüyorsanız bu alana devam etmemenizi öneririm.

Çünkü yaşam koçu olmak severek ve karşı tarafı dinleyerek, empati kurarak yapılabilecek bir meslek. Ancak bu şartların hepsine uyabileceğinizi düşünüyorsanız harekete geçin…Yaşam koçu olmak için neler gerekli? Vakit kaybetmeden öğrenelim.

Yaşam Koçu Olmak İçin Alınacak Eğitimler

Yaşam Koçu Olmak
Yaşam Koçu Olmak

Şimdi gelelim bir diğer önemli konuya. “Yaşam koçu olmak istiyorum ancak hangi bölümü bitirmiş olmam gerek ya da kursa gitmeliyim?” gibi soruların aklınızdan geçtiğini tahmin edebiliyorum. ?

Almanız gereken eğitim ne derecede olmalı, hangi kurslara gitmiş olmanız önemli? Sizi yaşam koçu yapacak tüm detayları burada cevaplayalım.

1- Kurslara Katılmak

Yaşam koçu olmak için ilk seçeneğiniz üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak ve ardından 100 saatlik yaşam koçu kurslarına katılmak. Birçok kurs pandemi dönemiyle birlikte kurs eğitimlerini online sistem üzerinden vermeye başladı.

Bu da birçok çalışanın işine geliyor. Uzaktan eğitim sayesinde evinizde aldığınız derslerin videolarını sınırsız olarak izleyebilir aynı zamanda canlı yayınlara katılarak, aklınıza takılan soruları da eğitmene birebir sorabilirsiniz.

Yaşam koçu olmak için gideceğiniz kursta alacağınız eğitimler ise şunlar;

 • Koçluğun Tarihi ve felsefesi,
 • Benzer Disiplinler ile İlgisi,
 • Koçluk Becerileri,
 • Etkili İletişim,
 • Sürdürülebilir Motivasyon ve NLP (Neuro Linguistic Programming, Zihin Dili Programlama).

Bu eğitimleri başarıyla tamamlayan herkese kurs bitirme sertifikası verilir. Lisans mezunu değilseniz, yaşam koçu olmak için bir kursa katılmadıysanız ve yukarıda yaşam koçu olmak için gereken şartlara sahip değilseniz, yaşam koçu olmanız zor gözüküyor.

Şimdi yaşam koçu için ne mezunu olmak gerekir? Öğrenelim…

yaşam koçu olmak için hangi bölüm
yaşam koçu olmak için hangi bölüm okunmalı?

2- Psikoloji Alanından Mezun Olmak

Bir diğer seçenek ise Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ya da Psikoloji alanlarında mezun olmak. Bu alanlardan birinden mezunsanız, rahatlıkla yaşam koçu olabilirsiniz. Yaşam koçu olmak için hangi bölüm okunmalı? Sorusunun cevabı işte bu.

Ancak birçok insan yaşam koçu olmak için kurslara ve seminerlere de katılıyor. Ardından bir ofiste çalışıyor veya kendi bürolarını açıyorlar. MEB onaylı yaşam koçluğu sertifikası için size en uygun kurs merkezini tercih edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Yaşam koçu olabilmek için her halükarda yaşam koçluğu sertifikası almanız gerekiyor. yaşam koçu olmak için gerekli belgeler içerisindeki en önemli belgenin bu olduğunu unutmayın.

Yaşam Koçu Ne Kadar Kazanır?

Yaşam koçu ne kadar kazanır
Yaşam koçu ne kadar kazanır?

Buraya kadar bir yaşam koçu adayının, yaşam koçu olmak için yapması gerekenleri size detaylı bir şekilde anlattım. Gelelim en merak ettiğimiz soruya; yaşam koçları ne kadar kazanır?

Yukarıdaki yazıda da gördüğünüz gibi yaşam koçu olabilmek zor değil ancak biraz meşakkatli. ? Bu yolculuğa çıkarken her şeyden önce kendinizden emin olmanız gerekir. Ama her ne kadar meşakkatli olsa da kazancınız günümüzde yaşadığımız krize oranla iyi bir kazanç olacak; başarılı olduğunuz sürece.

Bir yaşam koçu olursanız, kazanacağınız para 5.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Tabi yine söylüyorum, iyi bir yaşam koçu olmak için kazancınız sizin başarılı oluşunuza bağlı. Danışanlarınızla seanslarınız 45 dakika ile 1 saat arası sürer. Danışanlarınızı kazanmak da sizin elinizde olacak.

Yaşam Koçlarının Seansları Ne Kadar?

Bir yaşam koçundan seans almak ortalama 150 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Yaşam koçu seans ücretleri 45 dakika ile 1 saat arası için ödeniyor. 1 saati geçmesini isterseniz ekstra para ödemek durumunda kalıyorsunuz. Çünkü yaşam koçları saat üzerinden çalışıyor.

Yaşam koçu ücretleri hakkında sizlere aktarabileceklerim bunlardı. Unutmayın ne kadar deneyimli ve tavsiye edilen olursanız, o kadar çok kazanırsınız… Şimdi iş ilanlarına göz atalım. 😉

Yaşam Koçu İş İlanları

yaşam koçu olmak

Yaşam koçu olduktan sonra kendi büronuzu açmak isteyebilir ya da başlangıç olarak bir yerde çalışmak isteyebilirsiniz. Bunun için kariyer.net  ya da Linkedin gibi resmi iş arama sitelerinin yaşam koçu iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanında her gün yaşam koçları için yeni ilanlar yayınlanıyor.

Bir yerde çalışmak yerine kendi yerimin patronu olmak istiyorum diyen yaşam koçları ise şu adımları takip etmeli;

 • İlk olarak yaşam koçu sertifikanızı alın
 • Yaşam koçluğunuzu sergileyeceğiniz bir alan tutun. Bu sanal ofis de olabilir.
 • Daha sonra Noter Onaylı Nüfus Cüzdan Sureti, Kira Kontratı, İkametgah, İmza Beyannamesi belgelerinizle belediyede ve vergi dairesinde gerekli işlemleri tamamlayın.
 • Ticaret Odasına ofisinizin kaydını yaptırın.
 • Yaşam koçu ofisiniz için size yardımcı olacak bir muhasebeciyle anlaşın.
 • Ve son olarak adınızı daha çok insana duyurmak için bir web sitesi kurun ve sosyal medyada aktif olarak paylaşımlar, reklamlar yapın.

Sizlere bu yazımda yaşam koçu olabilmek için bilmeniz gereken ve merak ettiğiniz tüm bilgileri sundum. Yaşam koçu olmak için ne yapmak gerekiyor? Artık biliyorsunuz.

Fakat diğer iş fikirlerini de incelemek isterseniz, Finansko resmi internet sitemizde bulunan karlı iş fikirleri yazılarımıza ya da diğer bilgilendirici yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Yaşam koçu adaylarıyla YORUM kısmında buluşalım. Yaşam koçu olmak için gerekenler hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz. ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.