Bijuteri Dükkanı Açmak – 2022 Yılı İçin Bilmeniz Gerekenler!

06.12.2021
Bijuteri Dükkanı Açmak – 2022 Yılı İçin Bilmeniz Gerekenler!

Bijuteri dükkânı açmak istiyorum diyenler mutlaka bu yazıyı incelemeli! Bijuteri dükkânı açmak günümüzün en karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Peki, bijuteri dükkânı nasıl açılır? Maliyeti nedir? Kar marjı ve kazancı nedir? Bu konuyla ilgili bilmeniz gereken her şey yazımızda!

Kar oranının %500’lere kadar çıktığı bir sektör olan takı sektörü aradığınız girişimcilik fırsatı olabilir. Siz de bu sektörde yerinizi almak istiyorsanız eğer yazıyı okumaya devam edin. Takı dükkanı açmak için neler bilmek gerek?

Bijuteri Dükkanı Açmak Mantıklı mı?

Bijuteri Açmak
Bijuteri Açmak Karlı mı

Eğer son zamanlarda bijuteri dükkanı açmak hakkında düşünüyorsanız, tam olarak olmanız gereken yerdesiniz. Akıllardaki en önemli sorunun “Bijuteri dükkanı açmak mantıklı mı?” olduğunu biliyorum. Bunun için konuya bir açıklık getirmeliyim.

Doğru stratejilerle ve adımlarla açacağınız takı dükkanı ile yüzde 500 oranında kar marjı elde edebileceğinizi söyleyebilirim. Bu yazıyı yazma amacım da zaten tamamen sizlerin doğru şekilde takı dükkanı açmasını sağlamak. Bijuteri dükkanı açarken nelere dikkat etmek gerek? İpuçları neler? Sırasıyla anlatacağım.

Dükkân seçimi esnasında mutlaka hem vergi levhası hem de işletme ruhsatını almış olmanız gerekir. Resmi işlemlerin tamamlanması için hiçbir masraftan kaçınmayınız. En başta buna dikkat edelim!

Takı mağazası açmak için dikkat etmeniz gereken bilgiler yazının devamında yer almakta.

Sermayenizi farklı bir sektörde değerlendirmek ister misiniz? Son zamanlarda çok popüler olan bir firma Yurtiçi Kargo bayilik veriyor. Okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bijuteri Dükkanı Açarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Takı dükkanı açmak için gerekenler
Takı dükkanı açmak için gerekenler

Aksesuar dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, sizlere şimdi sıralayacaklarımı dikkatle okuyun! Tekrar ediyorum, eğer bijuteri dükkanı açmak ve başarılı olmak istiyorsanız, doğru adımları atmalısınız. Bunun için bazı önemli noktalar var… Hadi bu noktalar neymiş? Öğrenelim.

1- Takı Mağazası Dekorasyon Önemi

Bijuteri dükkânı açmak için dükkân seçimini yaptıysanız eğer dekorasyona dikkat etmelisiniz. Çünkü müşterilerin dikkatini çekmek için, ürünlerinizin görsel estetiğini ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

Bijuteri dükkânının ön cephesi en az 4 metre olmalıdır. Göze çarpan ürünlerin satışını yapacağınız için, kendinize reklam alanı bırakmanız gerekiyor.

Size dekorasyon konusunda bazı püf noktalardan bahsedeceğim. Takı mağazası, ışık tabela ve raf rengi bu işin püf noktasıdır. Bijuteri mağazası için en yakın renkler beyaz, açık pembe, gümüş ve altın renkleridir.

2- Takı Mağazası Konumu Önemi

Öncelikle yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere bijuteri dükkânı açacağınız semt çok önemli! Açacağınız bölgede bu işleri yapan mağazalar olup, olmadığına dikkat edin.

En iyi tercih orta gelirli insanların yaşadığı, rekabetin olmadığı semtler tercih etmektir.

İnsan akışının yoğun olduğu bölgeleri seçmeniz çok önemlidir. Cadde üzerinde bir dükkân olmasına dikkat edin. Sakin bölgelerden uzak durun!

Bijuteri dükkanı açma
Bijuteri dükkanı açma

3- Takı Mağazası Ürün Tedariki

Takı dükkanı açmak için gerekenler denildiğinde, akla ilk olarak ürün tedariki geliyor. Bijuteri mağazanızda toptan takılar ya da bijuteri ürünleri satarak daha yüksek kar elde etme şansı bulabilirsiniz. Bu ürünleri temin edebilmek için uygun fiyatlı ürün satışı yapan tedarikçi firmalar ile görüşmelisiniz.

Tek bir tedarikçi ile görüşmemeniz gerekir. Elinizden geldiği kadar birçok tedarikçi ile görüşün. Tedarikçiler sattığı ürünlerin katalogunu talep edin ve karşılaştırmalar yapın.

İstanbul’da yer alan Eminönü, Tahtakale ve İstoç en iyi tedarik merkezi. Takı

toptancılarını bu iki semtte bulabilirsiniz. Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız, buralardan toptan takı ürünleri almanız mümkün. İstanbul’da yaşamıyorsanız, online olarak arayış içerisine girebilirsiniz. Firmalar, bu kanallar üzerinden de hizmet sağlamaktadır. Hatta bir ipucu! Aliexpress gibi yurt dışı sitelerinden çok ucuza aksesuarlar alıp, satabilmeniz mümkün.

Karlı İş Fikri: Levent Börek Bayilik

4- Takı Mağazası Ürün Çeşitliliği

Bijuteri ürünlerinizin trend olmasına ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünlerinizin kalitesi, görselliği, fiyatı, müşterilerin tekrardan sizin dükkanınıza gelip, gelmemesine sebep olacaktır.

Bir bijuteri mağazasında ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa, müşteri potansiyeliniz o kadar fazla olacaktır. Bu ürünler ne olabilir? Bijuteri dükkanında neler satılır? Hemen sizleri o konuda da bilgilendireyim;

 • Küpe
 • Kolye
 • Yüzük
 • Bileklik
 • Toka
 • Taç
 • Broş
 • Eşarp iğnesi
 • Halhal
 • Hızma
 • Diş taşı
 • Piercing
 • Şahmeran
 • Anahtarlık
 • Hediyelik eşya
 • Atkı, bere, eldiven
 • Şal, fular, bone
 • Saat, tespih, çanta, kemer
 • Doğal taşlar

Bu ürünlerin tamamına tabi ki yer vermeniz gerekmiyor. Birkaç ürünün eksik olması önemli değil ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ne kadar fazla ürün olursa müşteri potansiyeliniz o kadar çok olur unutmayınız!

Bijuteri Mağazası Kar Marjı Ve Kazancı

Bijuteri kar marjı
Bijuteri kar marjı

Merakla beklediğiniz o konuya geldik. Bijuteri dükkânı kar marjı ortalama olarak %100- %500 arasında değişmektedir. Yani 5 TL aldığınız bir ürünü 15 TL ya da 25 TL arasında satabilmektesiniz. Bijuteri dükkânı aylık kazancı işletmenizin bulunduğu yere göre farklılık gösterecektir.

Bu durum da sizin günlük en azından 1.000 TL ciro yapmanız için önemlidir. Eğer bijuteri mağazası kiranızın ortalama bir tutarı varsa 3.000TL gibi yüksek kar elde etmeniz kaçınılmaz olur.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şekilde gerçekleştirebilirseniz aylık 30.000 TL ciro yapabilirsiniz. Bu da giderlerinizi ( kira, elektrik, su, personel vb.) çıkardığınızda size yaklaşık 10.000TL ile 20.000TL arasında bir kazanç sağlayabilir. İşlek bir yerdeki takı dükkanı cirosu anlaşılacağı gibi gayet tatmin edici olur.

Bijuteri Mağazası Maliyeti

Bijuteri mağazası maliyeti, sizin bulunduğunuz lokasyona, ürün kalitesi ve çeşitliliğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak ben sizler için bir araştırma yaparak ortalama maliyet için şöyle bir tablo oluşturdum. Bijuteri dükkanı açma maliyeti ortalama olarak şöyle;

Bijuteri dükkanı açma Maliyeti
Bijuteri dükkanı açma Maliyeti

Bijuteri dükkânı açmak için ortalama 30.000 TL ila 180.000 TL arası bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da tamamen sizlerin yatırımınıza bağlıdır. Bu fiyatı daha uygun hale getirebilir ya da daha yüksek yatırımlar yapabilirsiniz.

Bijuteri Mağazası Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bijuteri dükkanı açmak için gerekli belgeler
Bijuteri dükkanı açmak için gerekli belgeler

Bijuteri dükkânı açmak için gerekli belgeler de bulunuyor. İstenilen belgeler bağlı bulunduğunuz belediyeye göre değişiklik gösterir. Biz sizin için hazırlıklı olmanız açısından bir liste hazırladık. Birlikte bu belgeleri inceleyelim!

 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşyeri tapu fotokopisi ve kira kontratı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İşletmenin açılacağı işletmede Esnaf Odası ya da Ticaret Odası kayıt belgesi
 • Sigorta ya da Bağ-kur belgesi
 • İşyerinin su abonesi olduğunu belirten belge
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu
 • Adli sicil kaydı
 • İmza sirküleri
 • İkametgâh Belgesi

Bijuteri Dükkânı Açma Konusunda İpuçları

bijuteri dükkanı açmak
bijuteri dükkanı açmak

Sizlere bijuteri mağazası açma konusunda detaylı bilgiler verdim. Yazımızın sonlarına gelirken, eğer bijuteri mağazası açmaya karar verdim. Diyorsanız şimdi size verecek olduğum tavsiyelere bir göz atın!

 • Ürün çeşitliliğiniz ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey aynı modelde bir üründen 100 tane değil, 10 farklı modelden 10’ar tane getirmeniz gerektiğidir.
 • Birden fazla toptancı firması ile görüşme sağlamalısınız. Sizlere en uygun teklifi veren firma ile uzun yıllar çalışabilirsiniz.
 • Dükkânınız yoğun insan trafiğinin ve özellikle kadınların bulunduğu caddelerde olmalıdır. Kadınların bolca gezdiği bir yer seçmelisiniz. En çok satış yaptığınız müşteriler kadınlar olacaktır.
 • Müşteri memnuniyeti son derece önemlidir. Ne kadar yüksek memnuniyet sağlarsanız o kadar fazla müşteri potansiyeline sahip olursunuz.
 • Kaliteli ürünlerin satışını yapmak da sizlere hem müşteri hem de kazanç sağlayacak noktalar arasında bulunuyor.

Bijuteri dükkanı açmak, kazancı ve maliyeti başlıklı yazımızın sonuna geldim. Sizlere bijuteri mağazası açma konusunda tüm detayları aktardım.

Eğer sizde kendi işinizi kurmak istiyor ve bu sektörde yerinizi almak istiyorsanız fırsatı kaçırmayın! Daha fazla iş fikri isterseniz – Karlı İş Fikirleri – yazı kategorimi inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.