Pasif Para Kazanma – Ayda EN AZ 5.000 TL Kazanacaksınız

Pasif Para Kazanma – Ayda EN AZ 5.000 TL Kazanacaksınız

Birçoğumuz oturduğumuz yerden, çok da fazla efor harcamadan gelir elde etmeyi hayaller. Ama adı üstünde hayal değil mi? Aslında artık bunun bir hayal olmadığını söylesem…

Son zamanlarda belki aktif ve pasif gelir kavramlarını duymuşsunuzdur. Özellikle pasif para kazanma yolları oldukça popüler. Pandemi döneminde çok da dışarı çıkamadığımız bu zamanlarda böylesi işler bizim kurtarıcımız oldu. Hatta birçoğunuz “ek gelir etme yolları nedir” diye araştırırken bu kavramlara denk gelmişsinizdir.

O halde lafı daha fazla uzatmadan aktif gelir nedir pasif gelir nedir ? Bunları açıklayayım…

Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir
Pasif Gelir Nedir

Az önce girişini yaptığım konuyu şimdi birçok detayıyla anlatacağım. Öncelikle şu soruyla başlayayım: Aktif gelir ne pasif gelir nedir? Çünkü pasif para kazanma araştırması yapıyorsanız önce bu kavramların ne olduğunu bilmelisiniz.

Pasif geliri anlamak için öncelikle aktif gelir nedir bunu bilmemiz gerekiyor. Aktif gelir, gündelik olarak direkt zaman ve çaba harcadığınız, karşılığında da para kazandığınız bir gelir türü. Örneğin, sabah kalkıp işe gidiyorsunuz. O sürede emek ve zaman harcıyorsunuz, en sonunda da para kazanıyorsunuz. İşte bu aktif gelirdir.

Pasif geliri anlatmadan önce de ek gelir nedir? Onu da bilmeniz lazım. Hepimiz ek gelir elde etme için neler yapabiliriz bunu araştırırız ama ek gelir nedir bunu tam olarak biliyor muyuz? Ek gelir, aktif gelirinizin yanı sıra zamanınızı ya da emeğinizi harcadığınız ve aynı zamanda toplam gelirinize yardımcı olan gelir türünü ifade eder.

Örnek olarak: A işinde çalışıyorsunuz ama aynı zamanda internetten de makale çevirileri yapıyorsunuz. Çevirilerden kazandığınız para ek geliyor oluyor.

Pasif gelir ise diğer gelirlerin aksine otomatik olarak gelir sağlamanıza yardımcı oluyor. Ek gelir ve aktif gelirde herhangi bir sorun yaşadığınız zaman paranız kesilebiliyor. Ama pasif gelir için böyle bir sorun yok. Hatta bu yüzden pasif gelir milyonlarca insan tarafından tercih ediliyor.

Pasif Para Kazanma Yolları

Pasif Para Kazanma Yolları
Pasif Para Kazanma Yolları

Evet pasif para nedir artık biliyorsunuz. Pasif gelir elde etme yöntemleri ile ilgili bilgi vermeden önce şunu söyleyeyim: Pasif gelir kaynağınızdan para kazanabilmeniz için başlarda biraz çaba göstermelisiniz. Evet, otomatik olarak gelir sağlanıyor dedik ama yine de hiçbir şey, “Armut piş ağzıma düş” olmaz değil mi? 🙂

Pasif gelir ek iş değildir. Pasif gelirin asıl amacı mevcut durumunuza destek olacak, ilerde sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilmeniz için size yardımcı olacak bir gelir kapısı yaratmak. Bu yazıyı da pasif para kazanmak için neler yapılabilir, detaylıca anlatmak için hazırladım.

Eğer oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz uygulamalar olup olmadığını merak ediyorsanız okuyabilirsiniz: Para Kazanabileceğiniz Uygulamalar

Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Kaynakları

Son zamanlarda özellikle de sosyal medya kullanımının artması ile pasif gelir kaynakları ciddi anlamda artış gösterdi. Peki neler pasif gelir kaynakları arasında sayılabilir? İşte size pasif para kazanma yolları listemiz:

1- Blog sitesi açabilirsiniz

Listeye blog sitesi açmak ile başlamak istiyorum. Çünkü birçok kişi son zamanlarda blog siteleri açıyor ve buradan iyi kazançlar da elde ediyor. Pasif gelir olarak geçiyor olmasındaki sebep de başlangıçta biraz maliyetle (reklam, referans gibi ek hizmetlere para verebilirsiniz) birçok okuyucuya ulaşmasını sağlamış olmanız.

Başlangıç olarak WordPress gibi sitelerden blog açabilirsiniz.

2- Youtube kanalı oluşturabilirsiniz

Aynı blog açmak gibi başlangıçta ufak bir ücret ödeyerek bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Siz yeni içerikler yüklemeyi bıraksanız bile izlenmeye devam ettiği sürece her tık size gelir sağlar. Bu yüzden Youtube’yi bir diğer pasif gelir kaynağı olarak değerlendirebilirsiniz.

3- Yatırım yapabilirsiniz

Bir şeylere yatırım yapmak da son derece kar sağlayacak bir pasif gelir kaynağı. Peki, yatırım yapmak nasıl gelir sağlar? Örneğin, paranız var ve bunu akıllıca kullanmak istiyorsunuz. Bir ev satın aldınız ve o evin fiyatı X TL. Aradan uzun bir süre geçiyor ve zamanla bu evin olduğu yer değerleniyor.

Sizin üç yıl önce X TL’ye aldığınız bu ev artk iki katı fiyatında. Bu evi isterseniz satabilirsiniz, isterseniz kiraya verbilirsiniz. Böylece kendiniz için güzel bir yatırım yapnmış olursunuz. Bunun ev olması gerekmez başka bir şeye de yatırım yapabilirsiniz.

Pasif Gelir Fikirleri Neler?

Pasif Gelir Fikirleri
Pasif Gelir Fikirleri Neler

Az önce pasif gelir kazanma yolları için birkaç öneri sıraladım. Ama şimdi çok fazla maliyete gerek olmayan birkaç fikirden bahsedeceğim. Pasif para kazanma fikirleri olarak değerlendirebileceğiniz emek isteyen ama zamanla karşılığını verecek bazı seçenekler var.

Örneğin kupa ve bardak tasarlayarak para kazanabilirsiniz. Bu tasarımı yaparken zorlanabilirsiniz ama pasif gelir hazıra konmak değildir. Öncesinde çok fazla emek sarf etmeniz gerekiyor. Başladıktan sonra size gelir kaynağı olarak kalması zaten onu özel yapıyor.

Uygulama geliştirebilirsiniz. Bu başlı başına büyük bir emek istiyor. Eğer bu konuda bir uzmanlığınız varsa mutlaka uygulama geliştirme gibi fikirleri değerlendirmeniz gerekiyor.

Peki, kripto para pasif gelir sayılır mı? Eğer başta bir yatırım yaptıysanız ve takibini yapıyorsanız buradan da size bir gelir sağlanıyor. Bu yüzden pasif para kazanmak için kripto para işine de girebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Evden Para Kazanın

Pasif Gelir Elde Etmek İstiyorsanız Dikkat!

Pasif Gelir Elde Ederken Dikkat
Pasif Gelir Elde Ederken Dikkat

Bunu özellikle belirtmek istiyorum ki ek gelir ve pasif gelir farklı şeyler. Pasif gelir tekniği başlangıçta bir yatırım yapmanızı daha sonra buradan elde ettiğiniz gelirin size kazanç sağlamasını ifade eder. Bu yüzden birbirlerinden farklıdır. Pasif gelir elde etmek dediğimizde aslında birçok alt başlıkta inceleme yapabiliriz.

Dipnot: Pasif gelir kaynakları arasından karar verdiğiniz bir iş için mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bütün pasif gelirler yasal olarak geçerli olmak zorunda.

Bütün bu bilgilerin yanı sıra, pasif para kazanma yolları dediğimiz zaman aklınıza çok yüksek maliyetler gelmesin. Şimdi, öğrenci için pasif gelir yöntemlerinden de bahsedeceğim.

Pasif gelir dışında, Öğrenci Olarak Para Kazanın başlıklı yazımızı da alternatif olarak okuyabilirsiniz.

1.000 TL İle Pasif Gelir Elde Edin

Pasif gelir uzun süreli bir gelir kaynağı olsa da bu işi ne kadar erken yapmaya başlarsanız kazancınız o kadar yüksek olur. Eğer 1.000 TL gibi bir bütçeye sahipseniz pasif para kazanma yolları arasında size de uygun seçenekler var.

Hatta öğrenci için pasif gelir elde etmek daha kolay. En basit örneği; e- kitap yazmaya başlamak ya da bir blog sayfası açmak olabilir. Bunlara harcadığınız para ancak reklam için ya da sponsor almak için olacaktır. Bu yüzden eğer öğrenciyseniz ya da bütçeniz yoksa, bu tarz seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Baver yüzer dedi ki:

    Peki ya paramız yoksa nasıl bu işi yapabileceğiz