YouTube Kazanç Hesaplama | 2023 Tüm Bilgiler

YouTube Kazanç Hesaplama | 2023 Tüm Bilgiler

Youtube kazanç hesaplama, son zamanların popüler arama konularından birisi oldu. Çünkü ilgili platform, şu an en fazla kullanıcıya sahip video platformlarından birisi. Haliyle kanal sahipleri başta olmak üzere birçok kişi Youtube gelir hesaplama işlemlerini merak ediyor.

Youtube para hesaplama işlemleri için bazı faktörler var. Yani platform, bu faktörlere göre kazancı hesaplar ve ödeme yapar. Yazı içerisinde bu unsurlara da yer verdim.

Youtube kazanç tablosu ile ne kadar kazanabileceğinizi önceden ön görebilirsiniz. O zaman fazla vakit kaybetmeden Youtube kazancı hesaplama için detaylara geçelim. ?

YouTube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

youtube kazanç hesaplama
youtube kazanç hesaplama

Youtube kazanç hesaplama işlemleri temel olarak 1.000 gösterim başına olacak şekilde yapılıyor. Çeşitli kategorilere göre bu ücret değişiklik gösterse de Türkiye’de 1.000 gösterim başına ortalama olarak 8 TL – 30 TL arasında bir rakam kazanıyorsunuz. Buna göre hesaplamaları şu şekilde yapabiliriz;

 • 1.000 izlenme: 8 TL – 30 TL
 • 10.000 izlenme: 80 TL – 300 TL
 • 50.000 izlenme: 400 TL – 1500 TL
 • 100.000 izlenme: 800 TL – 3.000 TL
 • 1.000.000 izlenme: 8.000 TL – 30.000 TL

Youtube kazanç hesaplama sitesi üzerinden yapacağınız hesaplamalar da temel olarak bu sisteme dayanır. Başka faktörler etkili olsa da temel olarak bu şekilde hesaplanıyor. Ayrıca Youtube izlenme hesaplama işlemleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir.

“Youtube kazanç hesaplama yaparken Google’ın Youtube videolarından elde edeceğiniz gelirlerin %67’sinin ödemesini yaptığını bilmelisiniz.”

Son zamanlarda Kwai’den yayın açarak para kazanan birçok insan var. Kwai para kazanma yazısını okuyabilirsiniz.

YouTube Kazanç Hesaplama Programı 2023

Youtube kazanç hesaplama programı ya da robotu şeklinde de aramalar yapılabiliyor. Web’de arama yaptığınızda hesaplama yapan birçok aracın mevcut olduğu göreceksiniz. Bunların birçoğu Youtube Kazanç Hesaplama hakkında doğru işlemler gerçekleştiriyor. Bu araçlar yardımıyla kazancınızı önceden hesaplayabiliyorsunuz.

YouTube Kazanç Tablosu 2023

youtube kazanç tablosu
youtube kazanç tablosu

Youtube izlenme parası hesaplama için aşağıdaki tabloyu esas alabilirsiniz. Tabloda, yukarıda verdiğim rakamların ortalamasını aldım. Kazancınız da aşağı yukarı bu şekilde gerçekleşecektir.

İzlenme SayısıOrtalama Kazanç
1.00019 TL
10.000190 TL
50.000950 TL
100.0001900 TL
250.0004.750 TL
1.000.00019.000 TL

NOT: Rakamlar ortalama değerleri ifade eder. Kazanacağınız net tutar video kategorisi başta olmak üzere çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir.

YouTube Kazançlarını Etkileyen Faktörler

youtube para hesaplama
youtube para hesaplama

Youtube gelir hesaplama işlemlerini öğrendikten sonra kazançları etkileyen faktörlere de değinmek gerekir. Yukarıda da belirttiğim üzere kazançların sabit olması söz konusu değildir.

Kitle, video kategorisi, videonun izlenme süresi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Youtube para kazanma hesaplama için bu faktörleri sizler için sıraladım.

1- Kitle

Takipçilerinizin ve videolarınızı izleyen kişilerin tamamen organik olması çok önemlidir. Google, direkt olarak buna çok dikkat ediyor. Çeşitli yazılımlarla bot takipçiler oluşturup izlenme sayısını artırmanızın bir önemi yoktur. Bu, Google tarafından kolayca belirleniyor.

Ne kadar çok organik kitleye sahip olursanız, kazancınız o kadar çok olacaktır. Youtube kazanç hesaplama konusunda bu çok önemlidir.

Öneri: Pasif Para Kazanma

2- Video Kategorisi

Youtube izlenme para hesaplama için diğer önemli faktör videonun kategorisi. Yani her kategori için aynı fiyatlar söz konusu değildir. Kategoriniz ne kadar nişse, yani o kategoride az içerik varsa, kazandığınız ücret artıyor.

Buradaki temel mantık içerik sayısı bakımından geri kalan kategorilerin gelişmesini sağlamak. Yapılan araştırmalara göre en çok kazandıran kategoriler şu şekilde;

 • Müzik
 • Oyun
 • Çocuk
 • Eğlence & Komedi
 • Nasıl Yapılır? & Bilgi
 • Gündem & Haber
youtube kazanç hesaplama
youtube kazanç hesaplama

3- Video Süresi

Youtube izlenme başına para hesaplanırken video süresi de dikkate alınıyor. İçeriğinizin en az 8 dakika olması, size avantaj sağlayacaktır. 8 dakikanın altındaki videolar ile çok fazla kazanç sağlayamazsınız. İdeal süre bu civardadır. Yani 8 dakikadan çok az ya da çok fazla içerikler üretmemelisiniz.

4- Videonun İzlenme Süresi

Video süreleri kadar bu videoların ne kadar izlendiği de önemli bir kriter. Örneğin 8 dakikalık videonuzun izlenme süresi yüksekse daha fazla kazanırsınız.

Diğer videolarınızla karşılaştırmalı analizler de yapılıyor. Yani bazı videolarınızın yüksek izlenme süresi, süreklilik sağlamayacağı için ortalamaya çok fazla etki etmez. Bu nedenle toplam ortalama izlenme süresini geliştirmeniz gerekiyor.

5- Reklamların Rekabet Durumu

Reklamlarında videolar gibi türleri var. Dolayısıyla her reklam türü aynı kazancı sağlamaz. Reklamlar genel olarak kanal kategorisine göre verilir. Örneğin siz bir finans kanalıysanız bankacılık alanında reklam gösterilmesi çok olası. Bu reklamların rekabet durumu da önemlidir.

“Finans, konut, araba gibi reklam kategorileri yüksek kazanç sağlamaktadır.”

YouTube Para Kazanma Şartları

youtube para kazanma şartları
youtube para kazanma şartları

Youtube kazanç sitesi aracılığıyla hesaplama yapma aşamasında para kazanmanın şartlarını da bilmeniz gerekiyor. Aşağıda vereceğim listedeki şartları taşımıyorsanız, Youtube’dan gelir elde edebilmeniz mümkün değildir. Şartlar şu şekilde;

 • İlk olarak kanalınızın “Youtube Kanalı Para Kazanma Politikalarına” uyumlu olması gerekiyor. Bunun için gerekli incelemeler yapılır.
 • Para kazanabileceğiniz ülkelerden birinde olmanız gerekiyor. Türkiye bu grupta yer alıyor.
 • Son 1 yıl içerisinde kanalınızın en az 4.000 saat izleme almış olması gerekiyor.
 • Ayrıca en az 1.000 aboneye sahip olmanız gerek.
 • Tüm bu şartlara ek olarak Google Adsense hesabınızın da olması gerekir.

YouTube Kazanç Hesaplama Sitesi

Youtube kazanç hesaplama 2022 için bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Youtube gelir hesaplama sitesi bularak hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Bunun için üretilen araçların çoğunda günlük izlenme sayısını ve etkileşim oranını belirleyebildiğiniz bir buton bulunur. İlgili ayarlamaları yaptıktan sonra ortalama olarak günlük, aylık ve yıllık kazancınız ayrı bir ekranda gösterilir.

Telefondan para kazanın! Para kazandıran uygulamalar yazısını şimdi okuyun!

YouTube İzlenme Başı Para Tutarları

youtube gelir hesaplama
youtube gelir hesaplama

Youtube izlenme başı para rakamları yukarıda da bahsettiğim üzere videodan videoya göre değişiklik gösterir. Kategori burada çok önemli. Yani içerik ürettiğiniz kategoride izlenme başına ne kadar ücret alınıyor, bunu bilmeniz gerekir. Bu yazıda verdiğim örneğe göre her izlenme için ortalama olarak 0,019 TL kazanırsınız.

Basit bir hesaplama yapmak için izlenme sayınızı bu rakam ile çarpabilirsiniz. Örneğin 500.000 izlenmeniz varsa 500.000 x 0,019 = 9500 TL sonucuna varabilirsiniz.

“Verilen rakamlar ortalama değerlerdir. Çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir.”

1- Tahmini Kazancınızı Görün

Youtube aylık kazanç hesaplama yaptıktan sonra tahmini aylık kazancınızla karşılaştırabilirsiniz. Böylece kullandığınız programın doğruluğunu teyit etmiş olursunuz. Tahmini kazancınızı görmek için aşağıdaki adımları izleyin;

 • YouTube Studio’yu açın.
 • Sol taraftaki menüden Analytics’e tıklayın.
 • Yukarıdaki menüden “Gelir” seçeneğine tıklayın.

Burada gelir tahminlerini görebilirsiniz. Tabii bunun için aktif bir kanalınızın olması ve gereken şartları sağlayarak izlenme alıyor olmanız gerekir.

Aynı adımları izleyerek Youtube kazanç sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz.

2- Hangi Reklamlara Daha Fazla Para Ödenir?

Youtube, kazanç oranlarını kategoriler dâhilinde belirler. Aynı mantık reklamlarda da vardır. Reklamların da kategorisi bulunuyor ve her biri için geliriniz farklı oluyor.

Özellikle finans kategorisinde rekabet yüksek olduğu için kazanç oranlarının da yüksek olduğunu biliyoruz. Konut ve araba kategorilerine de yönelebilirsiniz. Bu kategorilerin reklamlarında BGBG (Bin Gösterim Başına Gelir) yüksektir.

YouTube Kazancınızı Arttırmak İçin Bazı Tavsiyeler!

youtube gelir hesapla
youtube gelir hesapla
 • Elde ettiğiniz geliri arttırmak için öncelikle kanalınızda ve videolarınızda iyileştirmeye gitmelisiniz.
 • İzlenme sayısını arttırın. İlgi çekici videolar kadar aranması olan videolar da üretin. Unutmayın ki YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Google’dan sonra. ?
 • Niş kategoriler seçin. Hangi kategoride daha az içerik varsa, orada içerik üretin. Kazancınız artacaktır.
 • Video sürelerini ideal seviyelerde tutun. Gereğinden fazla uzun videolar, izlenme almayacaktır. Aynı şekilde gereğinden kısa videolar da izlenme almayabilir.
 • İlgi çekici konu ve fikirler bulun. İzlenme sürenizi bu şekilde arttırabilirsiniz. Bunun sonucunda kazancınız da artacaktır.
 • Gerekirse profesyonel destek alın. Uzman kişilerle çalışmak, kaliteli içerikler çıkarmanızı sağlayacaktır.
 • Trendleri takip edin. Bir konu popüler olmuşsa herkesten önce ilgili konuda içeriği üretmek, izlenme sayınızı uçurabilir. Beraberinde kazancınız da artacaktır. Google Trends üzerinden anahtar kelimelerin popülerliğini ölçümleyebiliyorsunuz.
 • Abone sayınızı arttırmaya çalışın. Abone sayınız arttıkça yeni yüklediğiniz videoların da izlenme sayısı artar. Çünkü siz video yükledikçe içerikleriniz abonelerinizin anasayfasına düşecektir.
 • BGBG (Bin Gösterim Başına Gelir) oranı yüksek kategoriler seçin. Kazancınızın ana kaynağı buradan gelir.
 • Platformdan kazandığınız paraları, kanalınızı geliştirmek için kullanın. Böylece daha fazla kazanırsınız. Örneğin 1.000 TL ödeme almışsanız bunun bir kısmını reklam vererek kullanabilirsiniz. Kanalınızı tanıtmanın önemli bir yolu da reklamlardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Youtube kanal kazanç hesaplama konusunda sık sorulan soruları sizler için yanıtladım.

YouTube 1000 İzlenme Kaç TL?

Youtube izlenme ücreti hesaplama farklı kriterlere göre yapılıyor. Türkiye’deki kazançlar dikkate alındığında 1000 izlenme için ortalama olarak 20 TL kazanç sağlanabiliyor. Kategorinize ve diğer faktörlere göre kazancınız bu rakamın altında ya da üstünde olabilir.

YouTube’da 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

1.000.000 izlenme ile 8.000 TL ile 30.000 TL arasında bir kazanç sağlanabilir. Rakamlar, değişiklik gösterebilir.

YouTube Kazanılan Para Nasıl Hesaplanır?

Youtube kazanç hesaplama bazı faktörlere göre değişiklik gösteriyor. İzlenme sayısı en önemli kriterken bu izlenmelerin organik olması, videoların izlenme süresi gibi unsurlar da belirleyicidir. Hesaplama bu şekilde yapılmaktadır.

YouTube Para Kazanmak İçin Kaç İzlenme Gerekir?

YouTube’dan para kazanmak için izlenme sayısı şartı bulunmuyor. Kanalınızın en az 1.000 aboneye sahip olması ve son 1 yıl içerisinde videolarınızın toplam 4.000 saat izlenmeye ulaşması yeterli.

YouTube Neye Göre Para Verir?

Ödemeler, video kategorileri başta olmak üzere birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Ancak temel kıstas izlenme sayısı ve kategoridir.

Youtube Kaç Abone Olunca Para Kazanılır?

Youtube’da 1.000 aboneye ulaştığınızda diğer koşulları da sağlamanız hâlinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.