İngiltere’de İş İmkanları- 2022 En Yeni Detaylar

23.02.2022
İngiltere’de İş İmkanları- 2022 En Yeni Detaylar

Dolar ve Euro fiyatlarının artmasıyla milyonlarca insan yurt dışındaki iş ilanlarını araştırmaya başladı. Birçok insan gibi sizin de uzun yıllardır hayaliniz yurt dışına yerleşip orada para kazanmak olabilir. Yurt dışında yaşamak denince akıllara gelen ilk ülke olan İngiltere’de iş imkanlarından yararlanmaya ne dersiniz?

Siz de yurt dışında yaşamak istiyorsanız, bu yazının sonunda İngiltere’nin hayaliniz için iyi bir fırsat olduğunu göreceksiniz. Size İngiltere iş imkanları, İngiltere’de yaşam, İngiltere vize şartları, İngiltere ‘de 2022 asgari ücret gibi aklınıza takılan tüm soruların cevabını aktaracağım. Vakit kaybetmeden İngiltere hakkında  merak ettiğiniz her detayı irdeleyelim…?

İngiltere’de Yaşam Şartları

İngiltere'de iş imkanları

Size ilk önce İngiltere’de yaşamın nasıl olduğu hakkında tüm detaylı bilgileri aktarmak istiyorum. “Güneş batmayan topraklar” olarak tüm dünyada bilinen İngiltere’de yaşamak, yurt dışına yerleşme planları yapanlar için kesinlikle en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Bunun nedenlerini size madde madde sıralayarak açıklamak istiyorum:

1. En Mutlu Ülkelerden Biri İngiltere

Dünya Mutluluk Raporu’nun 2018-2020 yılları ortalamasında 149 ülke arasında 17. sırada İngiltere yer alıyor. Neden bu kadar mutlu bir ülke olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. ?

2. Londra Dünyanın En Büyük Kütüphanesine Sahip

İçinde 170 milyondan fazla öğe bulunduğunu öğrendiğimiz Londra kütüphanesinde merak ettiğiniz tüm bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu denli büyüklüğüyle nam salmış bir kütüphaneyi mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

3. Rahat Bir Ulaşım Sistemine Sahip

İngiltere’de ulaşımı sağlamak için birçok yolu seçebilirsiniz. Hızlı metro ve tren hatları dışında otobüs ya da feribot gibi seçenekleri oldukça fazla. Bu anlamda ulaşım oldukça rahat oluyor. Ayrıca yoldan karşıya geçmek istiyorsanız adımınızı yere atmanız yeterli.

4. İngiltere’de Eğitim Sistemi

İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşından itibaren başlıyor. İlkokul, ortaokul ve kolej tamamen ücretsiz karşılanıyor. Yaz tatili 6 hafta, paskalya tatili 2 hafta ve noel tatili 2 hafta tatil yapıyorlar. 38 hafta süren eğitim sistemleri 5 gruba ayrılıyor:

 • Early Years ( Okul Öncesi)
 • Primary School ( İlkokul)
 • Secondary School ( Ortaokul)
 • Futher Education ( Kolej)
 • Higher Education ( Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora vs.)

5. İngiltere En Zengin Ülkeler Arasında

Birleşik Krallık, son yapılan araştırmaya göre en zengin ülkeler listesi arasında 13. sırada yer alıyor. Bu sebeple İngiltere’de iş imkanları oldukça rahat olacak.

6. Güler Yüzlü Bir Ülke

İngiltere’de karşılaştığınız ve tanımadığınız insanlardan selamlaşırsanız şaşırmayın. Çünkü oradaki herkes güler yüzlü ve samimi.

7. Para birimi: Sterlin

İngiltere para birimi olarak Sterlin’i kullanıyor. 2 kişinin çalışarak çok rahat geçinebileceği biliniyor. İngiltere’de bulunan bankalarda sterlin transferlerinizi ücretsiz veya düşük ücretlerle gerçekleştirebiliyorsunuz.

8. Havası Kasvetli ve Sağlık Sistemi Düşüyor!

Bu iki bilgiyi de öğrenmek isteyeceğinizi düşünüyorum. İngiltere ‘de genellikle hava kapalı ve sıklıkla yağmurlu oluyor. “Güneşsiz yapamam.” diyorsanız, İngiltere’de iş imkanları hakkında bilgi almayı tekrar düşünmenizi öneririm.

İngiltere’de sağlık sistemi GP olarak bilinen bizdeki adıyla aile hekimliği sistemiyle işliyor.  İngiltere’deki devlet hastaneleri ve aile hekimi merkezi NHS denilen ulusal sağlık sistemine kayıt yaptırırsanız, ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Özel hastanelerin yatak ücretleri 1500-3000 sterlin arasındadır. Özel doktorların muayene fiyatı 200-250 sterlin arasında değişiyor. Ancak Koronavirüs sebebiyle ameliyatı ertelenen hasta sayısı 5.8 milyonu geçmiş durumda. Bu yüzden sağlık sistemi çökmeye başladı. Ayrıca İngiltere’de diş implantı vb. diş tedavileri ve saç ektirme gibi estetik tedaviler pahalı.

9. İngiltere’de Gece Hayatı

İngiltere, gece hayatı açısından oldukça zengin ülkeler arasında yer alıyor. Londra, Oxford, Southampton, Manchester, Newcastle, Liverpool ve Leeds gibi şehirlere giderseniz, oldukça eğlenceli gece hayatlarına karışabilirsiniz.

İngiltere’de Asgari Ücret ve Ekonomi

İngiltere'de iş imkanları
İngiltere’de iş imkanları

İngiltere hakkında genel bilgileri öğrendiysek, gelelim İngiltere’de yaşam hakkında merak edilen bir diğer konuya. İngiltere’de asgari ücret 2022 yılında ne kadar oldu? İngiltere’de ekonomi ne durumda? Size tüm detaylarıyla İngiltere’de yaşarsanız ekonomik olarak ne kadar kazanacaksınız ve neye ne kadar harcamanız gerekecek hepsini aktarmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi ülkemizde asgari ücret bu yılla birlikte % 50 artarak 4.250 TL olmuştu. İngiltere’de iş imkanlarını araştırırken en merak ettiğiniz bir diğer konu olan İngiltere’de ortalama 40 saat çalıştıklarını baz alırsak, çalışanlara verilen yaşa göre saat başı asgari ücret:

 • 18 yaşın altındaki çalışanlara saat başı 3.37 Sterlin alıyor.
 • 18 – 20 yaş arası çalışanlara 4.78 Sterlin alıyor.
 • 21 – 24 yaş arası çalışanlara 6,07 Sterlin alırken,
 • 25 yaş üstü çalışanlara saat başı 6,46 Sterlin ‘dan maaş alıyor.

Bu veriye göre 25 yaşın üstündeyseniz ve asgari ücretle çalışan bir işçiyseniz 1 ayda ortalama alacağınız asgari ücret 1395 Sterlin olacak. Doğru okudunuz! En düşük asgari ücret 2022 yılında bu şekilde veriliyor.

Bazı Önemli Gıdaların Fiyatları (GBP: İngiliz Sterlini Birimi)

 • Süt (tam yağlı, 1 lt): 0,91 GBP (sterlin)
 • Ekmek (somun, beyaz): 0,97 GBP
 • Su (1,5 lt): 0,95 GBP
 • Pirinç (1 kg): 1,10 GBP
 • Yumurta (12 adet): 1,94 GBP
 • Peynir (1 kg): 5,61 GBP
 • Domates (1 kg): 1,82 GBP
 • Patates (1 kg): 1,12 GBP
 • Soğan (1 kg): 0,98 GBP
 • Tavuk (fileto, 1 kg): 5,56 GBP
 • Et: 5-12 GBP

İngiltere’de Mesleklere Verilen Maaşlar

İngiltere'de iş imkanları

İngiltere’de iş imkanlarından faydalanmak için en çok aranan meslekler arasında İnşaat işçisi, işçi, vinç dozer operatörü, teknisyen, tesisatçı, elektrik teknisyeni, doğalgaz teknisyeni, makine teknisyeni, sıhhi tesisatçı, tesisatçı var. Bunun dışında gıda ve hizmet sektöründe  Aşçı, pideci ustası, fırıncı gibi alanlarda da çok fazla eleman açığı bulunuyor.

Ayrıca Mühendislik alanlarında ve sağlık alanlarında personel açığı olduğunu belirtmek isterim. Bunlar dışında Bankacılık, muhasebe ve finans, Sağlık, Mimarlık, Eğitim sektörü, Pazarlama alanlarında personel alımları var.

İşte bazı meslekler ve maaşları:

 • Kafe ve restoranlarda garsonluk yaparsanız saatlik 11,85 Sterlin, aylık 660 Sterlin kazanırsınız.
 • Satış Elemanı-Tezgahtar olarak işe başlarsanız saatlik 8 Sterlin, aylık 964 Sterlin maaş alabilirsiniz.
 • İngiltere’de barda garson olarak çalışırsanız saatlik 8 Sterlin, aylık 48 Sterlin çalışırsınız.
 • İngiltere’de en çok aranan mesleklerden olan aşçılar 20.142 Sterlin maaş alıyor.
 • Avukatlar ise 79.398-11.3426,00 Dolar arası maaş alıyorlar. Hukuk Uzmanları ise 62.748 Sterlin alıyor.
 • Pazarlama ve Satış Direktörleri İngiltere’de çalışırlarsa aylık kazançları 67.543 Sterlin olacak.
 • Pratisyen hekimler hizmet süresine ve deneyimini bağlı olarak 48.719 – 74.506 Sterlin arasında maaşla çalışıyor.
 • Bilgi Teknolojileri alanında çalışanlar ise 58.300 Sterlin’e kadar maaşla çalışıyor.
 • Makine Mühendisleri aylık 41.992 Sterlin, Elektrik Mühendisleri ise aylık 41703 Sterlin alıyor.
 • Yüksek Öğrenim Öğretim Uzmanları 41.836 Sterlin, öğretmenler ortalama olarak 19.931 Sterlin – 29.406 Sterlin arası maaşla çalışıyor.
 • İngiltere’de bir ofis asistanı ayda 1.570 Sterlin maaş alıyor.
 • Çiftçiler ise 1.053 Sterlin ile çalışıyor.
 • Bir berber dükkanı günde yaklaşık 40 Sterlin kazanıyor.
 • İngiltere’de polis memurlarına başlangıç maaşı 21.149 Sterlin maaş veriliyor.

Önemli!

İngiltere’nin işsizlik maaşı verip vermediğini merak edenler için önemli bir bilgi vermek istiyorum. İngiltere, işsiz kalan vatandaşlarına haftalık 71.70 Sterlin ödeme yapıyor. 

 İngiltere’de Kira Fiyatları

İngiltere'de iş imkanları

İngiltere’de İş imkanları hakkında detaylı bilgi edinmeden önce size orada yaşamaya başlarsanız kiraların ne kadar olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum. Orada yaşayan vatandaşlardan gelen bilgilere göre özellikle metropol şehirlerde kira oranları oldukça yüksek. Mesela farklı bir şehirde müstakil bir ev 703 Sterlin olurken, Londra’da bu rakam 2 katına çıkabiliyor.

İngiltere’de ortalama bir kira 2.514 Sterlin. Bu durumda önerilere göre kiraya çıkmak yerine ev satın almak daha karlı olacak. Çünkü İngiltere’de %20 gibi bir peşinat karşılığında kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. İngiltere’de iş imkanlarına sahip olduysanız ve apartman dairelerinden birinde kiraya çıkarsanız her ay 1.537 Sterlin ödemeniz gerekir. Burada seçim tamamen sizin aylık kazancınıza bağlı.

İngiltere’de İş İmkanları

İngiltere’de yaşama dair birçok konu hakkında detaylı bir bilgiye sahip olduktan sonra gelelim İngiltere’de iş imkanları hakkında detaylı bilgileri almaya. Birçok insan gibi siz de orada yaşamak ve iş imkanlarına sahip olmak ve bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız hemen ayrıntılara geçelim…?

Size yukarıda İngiltere ‘de asgari ücret ve İngiltere’de mesleklere verilen maaşlar hakkında detaylı tüm bilgileri sundum. Peki İngiltere’nin çalışanlar için sunduğu şartları neler?

 1. İngiltere‘de bir çalışan günlük 8, haftalık ise 40 saat çalışır. Bir iş veren, çalışanını haftada en fazla 48 saat çalıştırabilir.
 2. Haftanın 5 günü çalışıyorsunuz. Hafta sonları tatil oluyor.
 3. Hiç bir müdür, çalışanına çalışma konusunda baskı ya da mobbing uygulayamaz. Aksi halde şikayet edilirse, çok ciddi yaptırımlar uygulanır.

İş Başvurusu Yaparken Dikkat!

İngiltere'de iş imkanları

Siz de İngiltere’ de iş imkanlarına sahip olmak istiyor ancak başvurunuzu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, bilmeniz gereken bazı hususlar var. Bir ilana başvururken size bu noktaları madde madde sıralamak istiyorum:

 • İngiltere’de özgeçmişlerinizi paylaşırken; ad, soyad, mail, telefon, şehir ve ülke bilgisi dışında başka bilgi vermeyin.
 • Başvuru yaparken en önemli nokta “Cover Letter” dır. Yani “sizi neden o işe almalılar?”, “Diğer rakiplerinizden farklı ne sunuyorsunuz?” gibi soruların cevaplarını vermenizi isterler.
 • Özgeçmişinizi hazırlarken yanlış, alakasız bilgilerden kaçının. Ayrıca başvuru yapacağınız sektöre ve iş pozisyonuna uygun bir şekilde hazırlayın.

Puanlı Göç Sistemi Nedir?

İngiltere’de çalışma vizesi almak hakkında detaylara geçmeden önce size Birleşik Krallığın 2021 yılında geçtiği puanlı göç sisteminden bahsetmeliyim. Puanlı göç sistemi ile ülkeye alınıyorsunuz. Bu sistem, sizi birçok kritere tabi tutuyor.

Sistem şöyle ilerliyor: Sahip olduğunuz meslekten gelir durumunuza, kenarınızda bulunan paranızdan dil seviyenize kadar tüm kriterleriniz göz önüne alındığında en az 70 puanı geçenler vize alabiliyor.

İngiltere’de Çalışma Vizesi Almak

İngiltere'de iş imkanları

İngiltere’de çalışmak istiyorsanız, orada çalışma vizesi için başvuru yapmanız gerekiyor. Size sunduğum bilgiler ışığında İngiltere’de iş imkanlarına sahip olmaya karar verdiyseniz, gelin birlikte çalışma vizesi için yapmanız gerekenleri detaylı olarak inceleyelim. Çalışma vizesi için Tier 2 adlı vizeye başvurmanız gerekiyor.

İngiltere Vize Başvuru Şartları

 • İngiltere’de İngilizce dil seviyenizin ülkeye girdiğinizde kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmeniz için en az B1 olması gerekiyor.
 • İngiltere’de iş imkanlarından yararlanmak için yapacağınız vize başvurusu sırasında biometrik bir fotoğrafınızın olması ve en fazla 6 ay önce çekilmiş olması gerekiyor.
 • Vize başvurunuzun kabul edilmesi için yasaları hiç bir şekilde ihlal etmemeye çalışın. Bu konuda ciddi yaptırımlara tabi tutulabilirsiniz.
 • Puanlama sistemine göre çalışmak istediğiniz sektörle ilgili en az 70 puan (Yıllık maaş miktarınızın uygun olması 20 puan, maddi kaynak yeterliliği ve B1 seviyesi dil yeterliliğiniz 30 puan şeklinde puanlama ) alırsanız vize başvurunuz kabul edilir.

Tier 2 Vize Başvuru Adımları

 1. İlk olarak İngiltere vizesine başvurmak için randevu almak zorundasınız. Başvuru merkezleri İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Adana’da. Bu merkezlerden birinde randevu alabilirsiniz. Ancak başkonsolosluğun merkezi İstanbul’da. E-posta adresleri ise britembcon@fco.gov.uk
 2. Başvuruda bulunurken başvuru sebebinizi belirten bir dilekçe yazmayı unutmayın. İngiltere Vize Başvuru Formunu doldurmanız gerekiyor.
 3. Her ne kadar günümüzde birçok işlem internet üzerinden yapılsa da bazı belgeleri elden teslim isteyebiliyorlar. Belgelerinizin hazır ve ıslak imzalı olmasına özen gösterin.
 4. Başvuruda bulunan kişilerin parmak izi beyanında da bulunması gerekiyor.
 5. Ayrıca başvuru için kullanacağınız seyahat belgesi de dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliğini koruyor olmak zorunda. Bu yüzden en az iki boş vize sayfası da bulundurmanız gerekiyor.
 6. Gerekli bütün evrakları hazırladıktan sonra ilgili kişilere teslim edin.
 7. Evrakların taranması ve randevu sistemi için de belli bir ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. 2022 İngiltere vizesi ücreti ise farklılık gösteriyor.  6 aylık, 2 yıllık  5 yıllık ya da 10 yıllık vize ücretleri farklıdır. Tier 2 Genel vizesi 3 yıllık için harç bedeli 845 dolar, 2 yıllık için 768 dolar ödeme yaptıktan sonra başvurunuzu tamamlarsınız.

 Girişimci vizesi- Tier 1 çalışma vizesi için gerekli olan evraklar da şunlardır:

 • Her iki yüzü boş olan bir sayfası bulunan pasaport
 • Mevcut yatırım fonlarının kanıtlı dokümanları
 • Banka hesap dökümü
 • Nüfus kayıt örneği
 • Finansal yeterliliği kanıtlayacak herhangi bir belge
 • Adli sicil belgesi
 • B1 İngilizce IELTS belgesi
 • Vize başvurusu ücreti dekontu

Çalışma vizesi- Tier 2 için Gerekli evraklar şu şekilde:

 • COS Referans numarası
 • En az B1 seviyesinde olan dil seviyenizi belirten bir belge
 • Kendi başınıza muhtaç olmadan yaşayacağınız kadar kenarınızda paranızın bulunduğunu belirten banka dokümanı
 • Geçerli bir pasaport
 • Nüfus kayıt örneği
 • Maddi yeterliliğinizi kanıtlayan finansal bir doküman
 • Seyahat geçmişiniz varsa bununla ilgili belgeler
 • Adli sicil kaydınız

İngiltere Çalışma Vizesi Başvuru Sonuçları

İngiltere'de iş imkanları
İngiltere’de iş imkanlar

İngiltere vize başvurusunda bulunduktan sonra ne kadar süre bekleyeceğinizi merak ediyorsunuzdur. En fazla 3 hafta içinde vize sonuçlarınızın olumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Vize sonucunuzun olumlu olup olmadığını öğrenmek için 3 yolunuz var:

 • E-posta ile: Pasaportunuz ilgili kişilere ulaştığında bir e-posta bildirimi alabilirsiniz.
 • SMS ile: E-postalarınıza kolayca erişemiyorsanız veya daha ayrıntılı takip istiyorsanız, doğrudan telefonunuza SMS bildirimleri de alabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden: Vize başvurunuzu çevrimiçi takip edin. Bu hizmete erişmek için doğum tarihinizle birlikte, Vize Başvuru Merkezi’nde tarafınıza verilen fatura / makbuzda bulunan Referans Numarasını kullanın.

İngiltere Güncel İş İlanları

Henüz İngiltere’de iş imkanları hakkında bilgi aldınız ancak iş bulamadıysanız, endişelenmeyin! Size iş bulabileceğiniz bazı sitelerden bahsedeceğim. Tamamen güvenilir bu sitelere üye olduktan sonra size uygun iş ilanlarına başvurabilir ya da oradaki firmaların e- posta adreslerine özgeçmişinizi gönderebilirsiniz.

Cambridge, Londra, Liverpool gibi büyük ve önemli metropol şehirlerde size aşağıda sunacağın internet siteleri arasında rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Bu siteler her gün güncel iş ilanları yayınlıyor. Mutlaka kendinize ve mesleğinize göre bir ilan bulacaksınız. İşte 2022 günce iş ilanlarının yayınlandığı o siteler:

 • Linkedin
 • Indeed
 • CV Library
 • gurbetilan.com :
 • Find a Job
 • Flex Jobs
 • reed.co.uk
 • Monster
 • Glassdoor
 • Fish4
 • JobToday

İngiltere’de Şoför Alımı

İngiltere'de iş imkanları

İngiltere ‘de iş imkanlarından şoför olarak yararlanmak isteyenlerden biri olabilirsiniz. Ancak bu konuda hangi adımları izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, size adım adım bilmeniz gerekenleri anlatacağım:,

 • Başvuru sahipleri 18 yaş sınırını aşmış olmaları gerekir.
 • İngiltere’de geçerli olan ehliyet belgesi alınmalıdır.
 • Alınabilecek ehliyet seviyeleri: C, C+E, C1 ve C1+E olmak üzere 4 farklı şekildedir.
 • Standart vize başvuru evraklarının hazır edilmesi gerekir. Tüm belgelerin güncel tarihli ve en az 3 ay öncesi tarihli olması önemlidir.
 • Teori eğitimi ve testine girildiği ve başarılı olunduğuna dair sertifikanın, başvuru dosyasına konması gerekir.
 • Uygulamalı eğitim ise, ağır vasıta aracı kullanıp kullanamayacağını gösterir belgenin alındığı ve sınavına girmeniz gerektiği bir testtir.
 • Uygulamalı eğitimin başarılı şekilde verilmesinin ardından profesyonel yeterlilik sertifikası alınmalıdır.

İngiltere’de Türklere İş İmkanları

İngiltere'de iş imkanları

Bir Türk olarak İngiltere’de iş imkanları ‘ndan ne kadar faydalanabileceğinizi merak ediyorsunuzdur eminim. Yeni bir ülkede Türk olarak iş anlamında ne yapacağınızı düşünüyorsanız bu konuda sizi rahatlatmak istiyorum. Orada birçok Türk firması var. Eğer henüz iş bulamadıysanız orada bulunan Türk firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz. İşte İngiltere’de bulunan bazı Türk firmalar:

 1. Ant Yapı
 2. Şölen Çikolata
 3. Sandalyei A.Ş.
 4. Aytac Foods LTD
 5. Dopinger / Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı
 6. Let’s Digital London

Yurt dışında çalışmak ve yaşamak isteyenler için İngiltere’de iş imkanları, İngiltere’de asgari ücret ve ekonomi detayları ve İngiltere’de vize şartları hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde sundum. Ancak siz bunun yerine ülkemizdeki ek iş imkanlarını incelemek isterseniz, Finansko web sitemizdeki yazıları inceleyerek fikir edinebilirsiniz…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.