Esnaf Kurye Nedir? Esnaf Kurye Kazançları! (2022 GÜNCEL)

11.01.2022
Esnaf Kurye Nedir? Esnaf Kurye Kazançları! (2022 GÜNCEL)

Son zamanlarda çok popüler olan bir meslekten bahsedeceğim! Esnaf kurye olmak hakkında çok fazla soru var… Konuya tüm ayrıntılarıyla bir açıklama getirmek istiyorum ve esnaf kurye nedir? Nasıl olunur? Hepsini anlatacağım.

Artık birçok şeyin internet üzerinden halledilmesiyle birlikte, alışveriş de internete kaydı. İnsanlar marketlere, restoranlara, kafelere gitmek yerine; çoğu zaman bulundukları konuma siparişlerini veriyorlar. Tüm dünyada gün geçtikçe popüler olan bir sistem diyebilirim.

Hal böyleyken, buna hizmet edecek birçok firma doğdu. Birbirinden başarılı firmalar evlere sipariş için uygulamaya geçti. Siz de dilediğinizi seçerek, kurye olma görevini üstelenebilirsiniz. Esnaf kurye olma sayesinde çok iyi kazançlar elde eden kişilerin olduğunu biliyoruz. Siz de kendi motorunuzla kuryelik yaparak ayda 10.000 TL‘den fazla kazanç elde edebilirsiniz…

Peki esnaf kurye nasıl olunur? Esnaf kurye maaşları 2022 yılında ne durumda? Hepsini öğreneceksiniz. Esnaf kurye olmak hakkında ne bilmeniz gerekiyorsa, bu yazıda!

Esnaf Kurye Modeli Nedir?

İlk önce sizlere esnaf kurye nedir? Bunu anlatacağım. Moto kurye olmak hakkında elbette fikriniz vardır. Birçok firmanın kendi bünyesi altında kuryesi bulunuyor. Son dönemlerde firmanın maaşlı kuryeleri dışında, başka bir model ortaya çıktı.

Esnaf kurye modeli ile insanlar kendi işinin patronu oluyor diyebilirim. Esnaf kurye modeli; kişi kendi aracıyla, kendisine çalışıyor… Siz sadece bir firmanın bünyesine ait oluyorsunuz ve faturayı o firmaya kesiyorsunuz. Ancak şahıs şirketiniz oluyor ve vergilerinizi kendi adınıza ödeyip, giderlerden siz sorumlu oluyorsunuz.

Sigortanızı da kendiniz ödüyorsunuz. Şahıs şirketi kurmak deyince gözünüz korkmasın! Uzun, pahalı ve çetrefilli bir süreç değil… Hepsini teker teker anlatacağım. Esnaf kurye nedir? kısaca göz attığımıza göre maaşlarına da hemen bakalım değil mi?

Esnaf Kurye Olma Avantajları

Esnaf kurye nedir? Avantajları nelerdir? Bakalım… İnsanlar esnaf kurye olmaya fazlasıyla yöneldi. Motosikleti olan kişiler için gerçekten çok avantajlı. Esnaf kurye avantajları için temel olarak şunları söyleyebilirim:

 • Firma prestijinden faydalanabiliyorsunuz.
 • Firmanın eğitimlerine katılabiliyorsunuz.
 • Teslim ettiğiniz paketler için komisyon ödemiyorsunuz.
 • Çalışma saatlerinizi, günlerinizi kendiniz belirliyorsunuz.
 • Harcamalarınızın hesabını yaparak kendinizi ona göre ayarlayabiliyorsunuz.

Esnaf Kurye Maaşları 2022

Esnaf Kurye Maaşları
Esnaf Kurye Maaşları

Esnaf kurye nedir artık biliyorsunuz… Esnaf kurye başvuru yapmadan önce maaşları konusunda bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz. İnternette ücretler konusunda çok fazla bir karmaşa söz konusu. Öncelikle şunu açıklamam gerek! Esnaf kurye olduğunuz için net bir maaşınız olmuyor…

Siz ne kadar çok çalışır, paket teslimi gerçekleştirirseniz o kadar kazanırsınız. Unutmayın burada kendi işinizi siz belirliyorsunuz. Günlük 6 saat çalışan da var 12 saat çalışan da… O nedenle esnaf kurye maaşları için net bir maaş söylemek doğru olmaz.

Fakat esnaf kurye yorumları arasında haftalık 4.500 TL’lik paket teslimi gerçekleştirdiğini söyleyenler var. Bu da aylık olarak 18.000 TL ediyor. Tabi giderleri çıkarttığımızda kalan 10.000 TL civarında olacaktır. Giderleri aşağıdaki başlıkta daha detaylı olarak anlattım.

Kısaca esnaf kurye kazancı iyi çalışan kurye için oldukça tatmin edici olacaktır. 7.000 TL‘nin üzerinde kazanç sağlamak oldukça olası.

İlginizi çekebilir: Motorlu Kurye Maaşları

Esnaf Kurye Giderleri

Esnaf Kurye Giderleri
Esnaf Kurye Giderleri

Esnaf kurye kazancı için aklınızda artık bir fikir var… Peki, esnaf kurye giderleri nasıl? Malum kendi şahıs şirketiniz olacağı için tüm giderler size ait olacak. Sigorta, verdi, araç bakım, benzin gibi… Bunların giderlerini hesaplamalı ve ona göre çalışmalısınız. Elde ettiğiniz tüm kazanç size kalmayacak, bu giderleri de düşünmelisiniz. Esnaf kurye nedir? Sorusundan sonra giderlere dehemen göz atalım.

 • Bağ-Kur sigorta ödemesi için her ay 1.726 TL ödemeniz gerekir. (29 yaş altındaysanız, Genç Girişimci Desteği ile 1 yıl boyunca Bağ-Kur prim ödemesi yapmanıza gerek yoktur.)
 • KDV Beyannamesi Damga Vergisi 64 TL
 • Gelir vergisi
 • Ekipmanlar için ödenecek ücret (Kask, sepet, kıyafet gibi)
 • Muhasebeci – mali müşavir ücreti
 • Yakıt gideri (çalışma sıklığınıza göre değişir)
 • Araç bakım giderleri
 • Günlük yemek paranızı hesaplayın
 • Noter giderleri
 • Varsa, kasko sigortası

Gibi giderleriniz olacaktır. Bu giderler her ay yakıt, yemek parası vs. değişeceği için de farklılık gösterir. Giderler ve kazanç hemen hemen doğru orantılı olacağı için endişe etmenize gerek yok. Haftalık düzenli çalışarak gayet giderleri karşılayabilirsiniz.

Esnaf Kurye Şahıs Şirketi Kurmak

esnaf kurye nedir
esnaf kurye nedir

Esnaf kurye nedir? Cevabını biliyorsunuz… Bunun için şahıs şirketi kurmak gerek. Esnaf kurye şahıs şirketi kurmak denildiğinde çekinebilirsiniz. Ancak endişelenecek bir durum söz konusu değil. Şahıs şirketi en kolay açılan ve kapatılan şirket modelidir. Ödeyeceğiniz vergi de daha düşüktür. Esnaf kurye şahıs şirketi kurmak için ilk olarak bir muhasebeci ile çalışmalısınız.

Gerçekten düzgün bir muhasebeciyle çalışmanız önemli bir konu. Muhasebecinize kuryelik yapmak ve şahıs şirketi açmak istiyorum diyeceksiniz. 15 dakika içerisinde şirketinizi açabileceksiniz. Açılış ücretini bir seferliğine mahsus ödeyeceksiniz.

Şahıs şirketini kurup, Bağ-Kur ödemenizi her ay ödemelisiniz (29 yaş üstündeyseniz.) Şirket kurma sürecinden sonra yoklama süreci başlar. Yoklama sürecinden sonra da esnaf kurye vergi levhası alabiliyorsunuz. Vergi levhasıyla E-Fatura ve E- İrsaliye için başvuruya geçebilirsiniz. Kurye şirketi kurmak için söyleyebileceklerim bunlar.

Şahıs şirketi kurmak düşünüldüğü kadar zor değil. Rahatlıkla muhasebeciniz aracılığıyla kurabilirsiniz. Giderleri de yine muhasebeciniz ile detaylıca konuşabilirsiniz. Esnaf Kurye Nedir? devam edelim…

Esnaf Kurye Olma Şartları

Esnaf Kurye şartları
Esnaf Kurye şartları 2022

Esnaf kurye olmak istiyorum diyorsanız, gerekli olan şartları tamamlamalısınız. Şartlar konusunda uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, başvuru için firmaları artık değerlendirebilirsiniz.

 • Kuryelik yapmak için gerekli olan motosiklete sahip olmak
 • Gerekli ehliyete sahip olmak (A1 ya da A2 sınıfı motor ehliyeti)
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Şahıs şirketi açmak
 • Şahıs şirketi için gerekli belgeleri eksiksiz temin etmek

Esnaf kurye şartları da gerçekten çok zor değil. Eğer motosikletiniz varsa ve şahıs şirketi kurabilecekseniz, rahatlıkla kurye olabilirsiniz. Esnaf kurye nedir ve nasıl olunur? Devam edebiliriz…

Esnaf Kurye Şahıs Şirketi İçin Gerekli Belgeler

Esnaf Kurye Şahıs Şirketi
Esnaf Kurye Şahıs Şirketi İçin Gerekli Belgeler

Esnaf kurye için ne gerekli? Tabi ki belgeler! Kuryelik yapmak için şirket açacaksanız hangi belgelere ihtiyaç duyacağınızı da hemen sıraladım:

 1. Kimliğinizin fotokopisi
 2. İşinizi gerçekleştireceğiniz aracın ruhsatı,
 3. Araç size ait ise araç faturası; size ait değilse kira sözleşmesi, eğer ikinci el bir araç ise Noter Satış Sözleşmesi,
 4. Noterden alınacak olan imza sirküleri. 
 5. e-Devlet üzerinden alınacak ikametgah belgesi, 

Esnaf Kurye Nasıl Olunur?

Esnaf Kurye Nasıl Olunur
Esnaf Kurye Nasıl Olunur ?

Ehliyetiniz ve motorunuz varken, esnaf kurye olmak çok kolay. Yukarıda anlattıklarımdan artık esnaf kurye nasıl olunur? Artık biliyorsunuz. Esnaf kurye iş başvurusu alan firmalar ile iletişime geçerek sürece başlamalısınız. Dilerseniz aktif iş ilanlarına da başvurabilirsiniz.

Aşağıda firmalardan ayrıyeten bahsedeceğim. Gerekli şartları yerine getirebiliyorsanız, şahıs şirketi açarak esnaf kurye olabiliyorsunuz. Esnaf kurye nasıl olunur? İş ilanları için okumaya devam edin…

Esnaf Kurye İş İlanları

Esnaf kurye olmak için firmalara direkt başvuru yapabiliyorsunuz. Onun dışında aktif motorlu paket servis firmaları iş ilanı oluşturabiliyorlar. Esnaf kurye iş ilanları için kariyer.net, isinolsun.com, Secretcv.com sitelerini takip edebilirsiniz. (Şehir ayarını yapmayı unutmayın!)

Bu sitelerde hem kendi aracıyla kurye olma şansı hem de maaşlı ve araç teslimli kurye iş ilanları bulunabiliyor. Aşağıda esnaf kurye modeli ile çalışan firmalara ayrıca değineceğim. Esnaf kurye nedir? Yanıtından sonra siz de bu işi yapmak istiyorsanız , başvuru sürecine geçebilirsiniz.

Esnaf Kurye Başvuru

Birçok şirket hizmet alanlarını genişletmek için kurye alımlarına devam ediyor. Rakipler çoğaldı… Firmalar ne kadar çok lokasyonda hizmet verirlerse o kadar kazançlı çıkarlar. Bu hizmeti veren uygulamaların en önemli elemanları da kuryeler diyebilirim.

Yani istediğiniz sürece birçok firmayı değerlendirebilir ve esnaf kurye başvurusu yapabilirsiniz. Size en uygun ve avantajlı olanı seçmeniz önemli bir konu. Bu bağlamda sizlere hangi firmalar aracılığıyla esnaf kurye olabileceğinizi de anlattım. Değerlendirmek sizlere kalacak. 🙂

Hadi öyleyse hangi firmalarla esnaf kurye olarak çalışma fırsatınız olduğuna göz atalım!

1- Trendyol Go Esnaf Kurye Olmak

Trendyol Go Motorlu Kurye
Trendyol Go esnaf kurye olmak

Esnaf kurye olmak için Trendyol Go bol avantajlı! En çok tercih edilen ve bilinen firmalardan birisi olan Trendyol ile çalışarak güvenle para kazanabilirsiniz. Kendi işinizin sahibi olup, istediğiniz saatlerde faaliyet gösterebilirsiniz. Konum ve saat bilgilerinizi bir hafta öncesinde belirliyorsunuz. Trendyol Go esnaf kurye başvuru için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Trendyol Go sitesine girip “Şimdi başvur” butonuna tıklayarak, başvuruda bulunabilirsiniz. Trendyol Go esnaf kurye şartları arasındaki en önemli şart elbette şahıs şirketi kurup, fatura kesebilmek. Trendyol Go kurye yorumları da çok iyi. Haftalık 4.500 TL‘lik paket atan dahi var. Videoyu izleyebilirsiniz!

Trendyol Go’nun en büyük avantajı günlük 20 paket garantisi sunması. Üstelik bahşişlerle de kazancınızı yükseltebilirsiniz. Trendyol Go kurye olmak hakkında yazdığım yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2- Yemeksepeti Banabi Esnaf Kurye Olmak

Yemeksepeti Banabi kurye başvuru
Yemeksepeti Banabi kurye başvuru

Esnaf kurye nedir, hangi firmalarla çalışabilirsiniz? Yemeksepeti Banabi markasını da değerlendirebilirsiniz… Yemeksepeti markası da tam gaz Banabi hizmetiyle konumlara kuryeler aracılığıyla alışveriş sağlıyor. Yemeksepeti güvencesiyle esnaf kurye olabilirsiniz. Esnaf kurye modeline geçiş yapan Banabi esnaf kurye maaşları da çok güzel.

Banabi esnaf kurye olarak paket başı 13,5 TL veriyorlar. 3 km’den sonra 1,00 TL, 5 km’den sonra da 2 TL ödeme veriliyor. Minimum haftalık 40 saat çalışma şansınız var. Haftalık bonus sistemi de var. Eğer haftalık 200 paketleme attıysanız, kazançlarınız dışında 100 TL bonus alıyorsunuz. Haftalık 250 paket atarsanız da 200 TL bonus alıyorsunuz.

Esnaf kurye nedir diye araştıranların en çok merak edip, araştırdığı bir firma. Daha fazla ayrıntı ve başvuru için Yemeksepeti Banabi kurye başvuru yazısını okuyabilirsiniz.

3- Getir Esnaf Kurye Olmak

getir kurye maaşları
getir esnaf kurye olmak

Getir esnaf kurye başvuru için değerlendirebileceğiniz bir firma! İlk esnaf kurye modelini çıkartan ve yurt dışına açılan bir firma. Türkiye’de de artık 81 ilde hizmet veriyor. Türkiye’nin her şehrinden esnaf kurye olmak için Getir’e başvurabilirsiniz. Artık Getir motosikleti olmayan şahıslara da esnaf kurye olma şansı sunuyor. Yani motosikleti firma sizlere sağlıyor.

Motosikleti olmayanlar

Saatlik 24 TL + paket başı prim 2 TL + online bahşiş alarak para kazanabiliyorlar. Peki şartlar neler?

 • Şahıs şirketine ve vergi levhasına sahip olmak
 • 20 yaş üstü
 • 1 yıl motokuryelik deneyimi
 • Adli sicil kaydı temiz
 • Aktif ceza puanı olmayan
 • Bayiliğe yakın olan
 • Esnek çalışma saatlerine uygun
 • Bölgeye hakim

kişiler Getir esnaf kurye olmak için değerlendirmeye alınır.

Motosikleti olanlar

Saatlik 29 TL + paket başı 2 TL + online bahşiş olarak para kazanabiliyorlar. Bununda şartları motosikleti olmayanlarla aynı. Getir’in en büyük avantajı da esnaf kurye olmak istiyorum diyenler için hem motosiklet sahibi hem de motosiklet sahibi olmayanlara fırsat sunması…

Getir ile çok iyi kazançlar elde etmek mümkün. Getir esnaf kurye maaşları ve başvuru hakkında – Getir kurye maaşları – yazımı okuyabilirsiniz.

4- Fiyuu Esnaf Kurye Olmak

fiyuu esnaf kurye olmak
esnaf kurye nedir ?

Fiyuu firması da son zamanlarda hızla büyüyenlerden birisi. Fiyuu esnaf kurye olma fırsatıyla bol kazanç elde edebilirsiniz. Fiyuu esnaf kurye ne kadar kazanır? derseniz eğer net olarak aylık 12.000 – 13.000 TL kazanabilmek mümkün! Ayrıca günlük bahşişlerle de bu kazanç daha yüksek oluyor diyebilirim. Fiyuu’da saatlik ücret yok. Paket başı 18 TL ödeniyor.

Tam zamanlı çalışarak bu kazancı artırmak da size bağlı. Firma çalışanlarına tam destek sağlıyor diyebilirim. Ayrıca motosikletiniz yoksa da maaşlı olarak çalışabiliyorsunuz… Firma gerekli olan tüm ekipmanı ve desteği sizlere sağlıyor.

Adını daha önce duymadıysanız, çekinmeyin çünkü ben araştırdım ve gerçekten bol avantajlı… Esnaf kurye olmak için hemen şimdi – kurye başvuru formu – doldur. Eksiksiz olarak bilgileri doldurduğunuzdan emin olun.

5- Vigo Esnaf Kurye Olmak

vigo esnaf kurye olmak
vigo esnaf kurye olmak

Esnaf kurye nedir için yazımın sonuna yaklaşıyorum. Esnaf kurye olmak için değerlendirebileceğiniz firmaları sizlere aktarmaya çalıştım. En kazançlı ve güvenilir firmaları araştırdım. Vigo da onlardan birisi. Vigo esnaf kurye modeli ile iş alımı gerçekleştiriyor.

Haftanın her günü 24 saat hizmet veren Vigo ile birçok firma hemen teslimat sağlıyor. Vigo saatlik 29 tl ödeme veriyor ve vardiyanızı tam olarak tamamlarsanız da saat başı 3 TL vermiş oluyor. Yani 10 saatlik vardiyanız var ve hepsini tamamladıysanız, saat başı 3 TL kazancınız daha olabiliyor. + Paket başı da 3 TL ödeme gerçekleştiriliyor.

Siz de vigo ailesine katılabilir ve kendi aracınızla aylık 10.000 TL‘ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz! Vigo esnaf kurye başvuru için hemen 10 dakikanızı ayırın! Vigo kurye başvuru sayfasına giderek bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurun.

Vigo kurye olmak istiyorum diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Firmalar çok fazla çoğaldı o yüzden ismi yeni yeni duyulan firmalara da mutlaka şans verin derim! Oldukça avantajlı firmalar var. Vigo esnaf kurye şartları ise şu şekilde:

 • Eğer moto kurye olarak işe başlamak istiyorsanız mutlaka A1 ya da A2 ehliyetiniz olması gereklidir. Diğer yandan işe girmek için motosikletinizin olmasına gerek olmadığını belirtmemiz gerekiyor.
 • Motosikletiniz varsa, kendi aracınız ile kuryelik yapabilirsiniz.
 • Kendi motosikletiniz ile kuryelik yapacaksanız, motosikletinizin en az 2012 model olması ve motor hacminin 110 CC ve üzeri olması gerekiyor.
 • Motosikleti olmayan kişiler ise işe alındıktan sonra Vigo bünyesindeki araçları kullanarak da çalışabilir.
 • Şahıs şirketi açmanız gerekir
 • Başvuru aşamasında şahıs şirketinizin olmasına gerek yoktur. Eğer başvurunuz onaylanırsa ve işe alınırsanız şahıs şirketini bu aşamada açabilirsiniz.

ÖZET:

Artık esnaf kurye nedir? Tam olarak biliyorsunuz! Yukarıda saydığım firmalarla ve daha fazlasıyla moto kurye olarak çalışabilirsiniz. Esnaf kurye modeli ile çalışarak daha fazla kazanabilirsiniz. Çünkü kendi aracınızla çalışacağınız ve şahıs şirketiniz olacağı için firma sizden kesin yapmaz.

Kendinizin patronu olarak; çalışma saatinizi belirleyip, kazancınızı artırabileceksiniz. Esnaf kurye olarak para kazanmak 2022 yılında çok popüler. Eğer motosikletiniz ve ehliyetiniz varsa, esnaf kurye olabilirsiniz! Bazı firmalar kendileri de motosiklet verebiliyor. Bunun detaylarını da firmaları anlatırken söyledim. 🙂

Kendinize en uygun firma ile esnaf kurye olarak çalışabilirsiniz. Karar sizin! Daha önce esnaf kuryelik deneyiminiz olduysa, aşağıya diğer okuyucularımız için YORUM bırakmayı unutmayın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.