50.000 TL ile Ne İş Yapabilirim? En Güncel 13 İş Fikri

17.02.2022
50.000 TL ile Ne İş Yapabilirim? En Güncel 13 İş Fikri

Kenarınızda biriktirdiğiniz 50 bin TL mi var? Paranızla hangi yatırımın daha doğru olabileceğini kara kara düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ne iş yapabilirim sorusuna henüz bir cevap bulamıyorsanız bu yazı tam size göre. ?

Bankanızda 50.000 TL birikiminiz var ve ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız gelin birlikte yapabileceğiniz iş fikirlerine madde madde detaylı bir şekilde göz atalım. 🙂 Bu yazının sonunda ne iş yapmak isteyeceğinize karar vereceğinize eminim…

İş kurmak istiyorum diyenler için birbirinden mantıklı ve düşük maliyetli öneriler sunacağımdan şüpheniz olmasın.

Hazırsanız seçenekleri detaylandırmaya başlayalım…

1. Seyyar Satıcı Olun!

Ne iş yapabilirim?

Kendi işimi kurmak istiyorum ne is yapabilirim? Diyenler! Size önerebileceğim ilk seçenek, seyyar satıcılık seçeneği olacak. Olabildiğince az maliyetle yapılabilecek ve çok getirisi olan işler arasında sayılıyor.

Ancak önce ne satmak istediğinize karar vermeniz, ardından belediyeden bu işi yapabilmek için izin almanız gerekiyor. Belediyeye başvuruda bulunurken;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Sağlık raporu,
 • İkametgah belgesi
 • Ürünlerin üretiminin sağlıklı bir şekilde yapıldığına dair belgeler ve bulaşıcı herhangi bir hastalığınız olmadığına dair sağlık raporu götürmeniz gerekiyor.
 • Gerekli izin ve ruhsatları aldıktan sonra siz de seyyar satıcı olabilirsiniz. 

Seyyar satıcı olmaya karar verdiniz diyelim. Seyyar satıcı olarak neler satabilirsiniz? İsterseniz “Seyyar bir satıcı olursam ne iş yapabilirim?” sorusu için tüm seçeneklere bir göz atalım:

Dondurma Satabilirsiniz!

Özellikle yaz aylarında en çok ihtiyaç duyduğumuz yiyecek, hiç şüphesiz içimizi ferahlatacak mis gibi dondurmalar oluyor. Hele bir de taze sütten olan ev yapımı bir dondurmaya kim hayır diyebilir ki? Yazarken bile canım çekti, eminim sizin de okurken çekmiştir. ?

Temiz ve hijyen kurallarına uyarsanız, seyyar olarak satacağınız taze taze bir dondurma satmak kesinlikle size çok para kazandıracaktır. Üstelik 50 bin tl ile yatırım yeterli olacak.

Unlu Mamuller Satabilirsiniz!

Sabah kahvaltıda, öğlen aralarında ya da günün herhangi bir saatinde severek tüketilen bir diğer seçenek de poğaça, gevrek, boyoz gibi unlu mamuller satmak olacaktır. Ne iş yapabilirim? sorusuna seyyar satıcı olarak cevap verirseniz, bu seçenek de mutlaka aklınızda olması gereken bir seçenek.

Düşük maliyetlerle yüksek gelir sağlayabileceğiniz unlu mamuller tezgahınızı gören ve karnı acıkanlar, açlıklarını bastırmak için mutlaka bir tane gevrek almak isteyecekler. Üstelik bu işi, gerekli izinleri aldığınız takdirde yılın her mevsimi yapabilirsiniz.

Köfte-Ekmek Satabilirsiniz!

Bu seçeneği okuyanların bir kez daha karnını acıktırdığım için çok özür dilerim. ? Kokusu buram buram gelen köfteye, karamelize soğana ve kızarmış ekmeğine “evet!” diyecek insanların sayısı çoğunlukta…

Bu denli mükemmel bir lezzete evet diyecek müşteri sayısı bu kadar çokken, neden gidecekleri adres siz olmayasınız? Hem de çok düşük bir bütçeyle köfte ekmek denince akla gelen ilk isim siz olabilirsiniz. 30.000 TL bile bu işi yapabilmeniz için yeterli olacak.

Ne İş Yapabilirim
Ne İş Yapabilirim

Bardak Mısır ve Çubuk Patates Satıcısı Olabilirsiniz

Son günlerde 7’den 70’e herkesin bayıla bayıla yediği tereyağlı bardak mısır ve soslu baharatlı çubuk patates satışı yapmak size oldukça kar getirecek. Yazılık yerlerde satılmaya başlanan, daha sonra şehirlerde sadece seyyar olarak değil, kafelerde ve okullarda da satılan bu iki seçeneği size de önermek istedim.

Ancak bu iki seçenek için de ekipmanlar ve pişirmek için ufak makinalarını temin etmeniz gerekiyor. Ayrıca diğer seyyar satış seçeneklerinde de olduğu gibi bu seçeneği de tercih ederseniz, müşterilerinize vereceğiniz plastik, kağıt ve peçete gibi ürünler de satış tezgahınızda olmak zorunda.

Ancak endişelenmeyin bu seçenek de yine diğerleri gibi maliyeti düşük seçenekler arasında.

Sıcak-Soğuk İçecekler Satabilirsiniz

Hem yazın hem de soğuk kış aylarında rahatça yapabileceğiniz bir diğer seçenek de hiç şüphesiz içecek satışı yapmak. Seyyar satışı yapmaya karar verdiğinizde yapabileceğiniz tek şey belediye zabıtalarından gerekli izinleri almak ve hijyen kurallarına uymak olacak.

Sıcak çay kahve ya da buz gibi limonata, taze sıkılmış meyve sularına kim hayır diyebilir ki? Siz para kazandıkça sermayenizi daha fazla içecek eklemek için seyyar tezgahınıza koydukça daha fazla müşterinin gelmesini sağlarsınız.

Seyyar Pilavcı Olun

Bu seçenek diğerleri gibi hem dükkan da hem de seyyar olarak yapılabilecek seçenekler arasında yer alıyor. Mis gibi kokan bol tereyağlı, tavuklu, nohutlu ya da isteğe göre sade bir pilav günün her saati zevkle tüketilebilecek lezzetler arasında.

Maliyeti oldukça düşük ama kazancı da bir hayli fazla olacak seyyar satış seçenekleri arasında yer alan pilav satmak, “ne iş yapabilirim?” sorusuna oldukça güzel bir cevap olabilir.

2. Tuhafiye Dükkanı Açın!

Ne iş yapabilirim?
Ne İş Yapabilirim?

50 bin tl ile ne iş yapabilirim? Diyorsunuz… Siz de çorap, mendil, eldiven gibi giyime ve kurdele, dantel, düğme gibi ürünlerin satıldığı bir tuhafiye dükkanına sahip olabilirsiniz. Üstelik 50 Bin TL’nin altında bir maliyetle. Zaman içinde kazancınızı açtığınız tuhafiye dükkanı sermayesine ekledikçe arttırabilirsiniz. Bu yüzden kısa bir süre sermayenizi ürün yelpazenizi genişletmek için kullanmanız gerekebilir.

Tuhafiye dükkanının konumu hiç önemli değil. Siz nerede açarsanız açın, müşterilerinize kendinizi duyurduğunuz zaman sizden düzenli olarak malzeme almak isteyecekler.

Ayrıca size tavsiyem, son dönemin modası olan güncel ürünleri satarsanız adınızı daha çabuk duyurursunuz. Bu da sizin daha çok müşteri kazanmanızı sağlar.

3. Çocuk Merkezi Açın!

Ne iş yapabilirim?

50 bin tl iş fikirleri için devam! Bu seçenek sizler kadar çocukların da yüzünü güldürecek. Tatil günlerinde kara kara aktivite düşünen anne babalar için çocuk merkezleri en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Çocukların akın akın geldiği bu merkezlerden birine sahip olmak ister misiniz? Hem de çok düşük bir maliyetle. “Ne iş yapabilirim?” sorusuna en tatlı seçeneklerden biri. Peki ama nasıl olacak?

Çocuk merkezleri sayesinde çocuklar, diğer yaşıtlarıyla doya doya eğlenirken anne babalar da, çocuklarını güvenli bir yere bırakmanın rahatlığıyla diğer işlerini halletme fırsatı buluyor.

Çocukların zaman geçirecekleri mekânların güvenliği, hijyeni, görevlilerin tutumu ve eğitimi, verilen ikramların sağlık kurallarına uygunluğu, seçilen oyuncakların fonksiyonelliği gibi tüm kurallara uyduğunuz takdirde anne babalar için vazgeçilmez bir adres olacaksınız.

4. Çiğ Köfteci Dükkanı Sahibi Olun!

Ne iş yapabilirim?

Son dönemde çiğ köfte, gerek özel sofralarda gerek öğlen atıştırmalarında vazgeçemediğimiz lezzetler arasına girmeyi başaran nadide yiyecekler arasında yerini almaya devam ediyor. Bilinen bir çiğ köfte markasının bayiliğini almak, harcadığınız maliyeti kısa zamanda size geri kazandıracaktır.

Size bayilik olarak Komagene çiğ köfte bayiliği şartlarını incelemenizi öneririm. 

Açacağınız dükkana harcayacağınız maliyet tamamen size bağlı ancak en az 15 Bin TL ile bayilik işine girmeniz gerekir. Bir de bayiliğini almak istediğiniz çiğ köfte firmasıyla gerekli anlaşmaları sağlayıp, şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Ardından lezzetli çiğ köftelerinizle adınızı duyurup, hijyen kurallarına uyduğunuz takdirde günde 1.000 TL‘den fazla para kazanmanız mümkün. 50 bin tl ne iş yapılır? Soruna verilecek en karlı cevaplardan birisiydi…

5. Butik Çay Evi Açın!

ne iş yapabilirim?
ne iş yapabilirim?

Aklınıza takılan “50 Bin TL ile ne iş yapabilirim?” sorusuna önerebileceğim bir diğer seçenek butik çay evi açmak. Ülkemiz çay düşkünü bir ülke. Günün her saati, her koşulda çay içmekten vazgeçmeyen bir ülke olduğumuz göz önüne alındığında içimizi ısıtacak bir çay evi sahibi olmak size az maliyetle çok para kazandırabilir. Günlük 1000 TL‘nin altında kazancınız olmayacaktır.

Çay evlerini biliyorsunuz. Ufak bir dükkan içinde çay semaverleri, çay bardakları ve tahta masa sandalyelerden oluşuyor. Belediyelerden gerekli izinleri aldıktan sonra siz de butik bir çay evi sahibi olabilir, müşterilerinize kapılarınızı açabilirsiniz.

Geriye bir tek adınızı duyurmak kalacak. 50 bin tl nasıl değerlendirilir? İşte böyle! Sonra gelsin müşteriler, gelsin paralar. ?

6. Organizasyon İşi Yapabilirsiniz

Ne iş yapabilirim?

Organizasyon yeteneğinizin güçlü olduğunu düşünüyor musunuz? O halde hiç vakit kaybetmeden organizasyon şirketi kurun. Organizasyon alanında, iş aldıkça para kazandıkça büyüyüp, donanımlarını, imkanlarını artırabilirsiniz.

Düğün, kına, nişan, doğum günü, evlilik teklifi, davet yemeği, event gibi özel günlerde ev sahipliği yapan müşterilerinizin stresli yükünü alın.

Organizasyona ev sahipliği yapan müşterilerin istekleri doğrultusunda hareket edecek şekilde düzenlenen etkinlikteki her ayrıntıyı organize ederek, istenilen görevleri eksiksiz ve zamanında tamamlarsanız, Uygun bütçeyle organizasyon dünyasına adınızı altın harflerle yazdırmanız mümkün.

7. Takı Dükkanı Açabilirsiniz

Ne iş yapabilirim?

Kadınların olduğu kadar günümüzde artık erkeklerin de severek kullandığı takı aksesuarları kendi işinizin patronu olmak için iyi bir seçenek olabilir. Ne iş yapabilirim diye düşünmeye deva edenler için bu seçenek de oldukça revaçta. Üstelik maliyetleri de oldukça uygun. Tabi bu yapacağınız seçime göre de değişiklik gösteriyor.

Takılarınızı satabileceğiniz uygun bir konum belirlemelisiniz. Ardından bir dükkanda mı yoksa seyyar olarak bir tezgah üzerinde mi takılarınızı satacağınıza karar vermelisiniz. Bu iki seçenekten birine göre hareket etmeniz ve ona göre sermaye harcamanız gerekiyor.

“Toptan ne iş yapabilirim?” diyenler için güzel bir seçenek. Toptan takı temin ederek satabileceğiniz gibi, kendi takılarınızı da üretebilirsiniz. Seçim tamamen sizin.?

8. Oto Yıkama Dükkanı Açabilirsiniz

Ne iş yapabilirim?

50.000 ile yatırım yapabilmek ve İş kurmak mümkün. Araba sahipleri bence bu seçeneği oldukça beğenecek. Türkiye’nin nüfusu yaklaşık 85 milyon. Araç sahiplerinin sayısı ise neredeyse 30 milyonu geçmiş durumda. Hal böyle olunca oto yıkamadan edeceğiniz kar bir hayli yüksek olacaktır. Bu da ne iş yapabilirim sorusuna kesinlikle güzel bir seçenek olabilir.

Üstelik 50 Bin TL ve altına mal ederek bile bu işi yapabilmeniz mümkün. Yapmanız gerekenler; Oto yıkama işini yapacağınız konumu ve dükkanı seçmek, gerekli belgelerle izinleri almak ve yıkama için malzemeler edinmek. Hepsi bu kadar. Ardından işe koyulabilirsiniz. Bunu da belirtmeliyim; ayda en az 10.000 TL kazanmanız mümkün.

9. Çorba Yapıp Satabilirsiniz

Ne iş yapabilirim?

Düşük bütçeyle ne iş yapabilirim diye deyim yerindeyse kara kara düşünen sizler için bir diğer seçenek de çorbacı dükkanı açmak olabilir. İçimizi ısıtacak, günün her saati tüketebileceğimiz lezzetli çorba çeşitleriyle müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz. Hijyenik ve lezzetli olmasıyla adınızı duyurmanız an meselesi olacaktır.

Ayrıca çorbacı olmak için de bir dükkan sahibi olmanız ya da kiralamanız gerekmiyor. Çorbalarınızı yaptıktan sonra seyyar satıcı da olabilirsiniz. Plastik kaplarda ya da plastik bardakta satılan çorbalarınızı ayaküstü içen müşteriler tadına doyamayacak. Çorbanın maliyeti düşük, getirisi oldukça yüksek bir tercih olması sizi cezbedecek.

50 bin tl ile ne iş yapılır? Gördüğünüz gibi seçenek bol… 😉

10. Butik Kafe Açabilirsiniz

Ne iş yapabilirim?

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim? Diyenlere… Birçoğumuzun en tatlı hayallerinden biri olan küçük, şirin bir kafe açmayı siz de ister misiniz? Hazırladığınız keklerin, kahvenin kokusu dükkanın dört bir yanını sararken, dükkanınızın önünden geçen müşteriler mutlaka uğrayıp bir kahvenizi içmek isteyebilir. Bu tatlı ve şirin kafenin maliyeti ne kadar olacak?

50.000 ile ne iş yapabilirim? sorusuna tek tek seçenekler sunarken butik bir kafe açmak isteyenleri de unutmadık. Ancak uyaralım: normal kafe açmanın maliyeti çok daha fazla. Ben size bu kısımda butik kafe açma fikrinden bahsedeceğim. Butik kafe açmanın size maliyeti yaklaşık 20.000 TL olacak. Üstelik harcayacağınız bu maliyeti diğer ay kazanca dönüştürebilirsiniz. Tabi kazancınız tamamen sizin açacağınız dükkanın konumuna ve müşterilerinize adınızı duyurmanıza bağlı.

11. Vitamin Bar Sahibi Olun

Ne iş yapabilirim?

Ne iş yapabilirim sorusuna sunabileceğim bir diğer seçenek de, 50 Bin TL’nin altında bir maliyete kendi işinizin patronu olabileceğiniz vitamin bar açmak olacak. Hem faydalı hem de son dönemde çok fazla talep gören bu seçeneğe herkes gibi siz de sahip olabilirsiniz.

Atom, muzlu süt, karışık meyve, ananas suyu gibi içeceklerle ünlü olan vitamin bar’da siz seçenekleri çoğaltabilirsiniz. Bu da sizi diğerlerinden ayırabilir. Size vitamin bar açmak için ortalama maliyetleri de şu şekilde aktarayım:

 • Dükkan için Vitamin Bar Tezgahı 5.000 TL
 • Katı Meyve Sıkacağı 1000 TL
 • Portakal Sıkma Makinesi 1000 TL
 • Nar Sıkacağı 500 TL
 • 1000 adet Karton Bardak 100 TL
 • 10 Top Peçete 70 TL
 • 2 Adet Buzdolabı 10.000 TL
 • Temizlik Malzemeleri 1000 TL
 • Bıçak Seti 400 TL
 • Sandalye, Masa ve Diğer Oturma Malzemeleri 5.000 TL

Bu maliyetlerle 50 Bin TL’nin altında bir rakama vitamin bar sahibi olabilirsiniz. “Ne iş yapabilirim?” sorusuna editör arkadaşlarımızın da hazırladığı iş fikirleri hakkında bilgi içerikli yazılara göz atabilirsiniz! Siz diğer yazılarımızı inceleyip gelin, ben de size diğer seçeneklerden bahsedeyim…?

12. Çiçekçi Dükkanı Açabilirsiniz

Ne İş Yapabilirim?
Kendi işimi kurmak istiyorum ne iş yapabilirim

Mis gibi kokan çiçeklerin arasından geçerken bir tane alıp hepimiz evimize ya da sevdiklerimize mutlaka götürmüşüzdür. Güzellikleriyle insanı büyüleyen çiçeklerin müşterisi çok olunca dükkan açmak da önemli seçenekler arasında yer alıyor. Peki çiçek dükkanı açmanın maliyeti ne kadar olacak?

Bir çiçek dükkanı açmak isterseniz size maliyeti ortalama 35.000 TL olacak. Ayrıca sadece çiçekler değil son dönemde revaçta olan ve hediyeler arasında da en çok tercih edilen bir diğer seçenek olarak teraryum satışı yaparak da ciddi paralar kazanabilmeniz mümkün. Evde ne iş yapabilirim? diyenler için de iyi bir seçenek. Evinizden bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Teraryum yapıp satmak isterseniz adedi en az 100 TL ‘den satılıyor. Üstelik teraryumlar sadece hediye olarak değil ofisinizde ya da evinizde süs eşyası olarak rahatlıkla kullanılabilir. Ne İş Yapabilirim? Sorusuna yanıtlar sunmaya devam edelim!

13. Okul Kantini İşletebilirsiniz,

Ne iş yapabilirim?

“50.000 TL ile Ne İş Yapabilirim?” sorusuna cevaben size sunabileceği bir diğer seçenek de okul kantini açmak olacak. Biliyorsunuz, her okulda istisnasız okul kantinleri var. Öğrenciler günün her saati yiyecekten içeceğe tüm ihtiyaçlarını ders saatleri arasında okul kantininden karşılıyor.

Sizde 50 Bin TL‘nin altında okul kantini mal ederek okul kantini sahibi olabilirsiniz. Üstelik Günlük cirosu 2-3 Bin TL arasında değişen bu seçeneği de göz önünde bulundurabilirsiniz. Milli eğitim müdürlüklerinin ihalelerini takip ederek şu belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz:

 1. Kişinin girmek istediği Kantin İhalesine ait Geçici Teminat Makbuzu
 2. Girmek istediği kantin ihalesine ait Teklif Mektubu,
 3. İhaleye girecek olan kişinin Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 4. İhaleye girecek olan kişinin İkametgâh belgesi, (Nüfus Müdürlüğünden alınacak)
 5. İhaleye girecek olan kişinin Cumhuriyet Başsavcılığından alacağı Sabıka/Adli Sicil Belgesi
 6. Kantincilik alanında alınmış ustalık belgesi sahibi olma şartı aranır. Ancak, katılımcıların hiçbirisinde ustalık belgesi bulunmaması durumunda işyeri açma belgesi, kalfalık, kurs bitirme belgelerinden en az biri
 7. İhaleye girecek olan kişinin başka kantin işletmediğine dair Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alacağı belge

SONUÇ:

50 Bin TL ile yapacağınız işler saymakla bitmez. ? Kendi işinizin patronu olmak ancak bunu düşük bütçeyle yapmak isteyenler için tüm detaylarıyla, karıyla ve maliyetiyle 13 seçenek sundum. Ne iş yapabilirim? Diye düşünmenize gerek yok!

Ancak siz yine de Finansko resmi internet sitemizde editör arkadaşlarım tarafından yazılan yazılara da göz atabilirsiniz. Sizlere mutlaka diğer işi fırsatları hakkında fikir verecekler.

Sizlerle yazının sonunda aklınıza takılan sorular hakkında YORUM kısmında buluşalım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.