Açık Parfüm Dükkanı Açmak – 2022 İçin TÜM AYRINTILAR!

10.12.2021
Açık Parfüm Dükkanı Açmak – 2022 İçin TÜM AYRINTILAR!

Parfümler yüzyıllardır insanların vazgeçemediklerinden birisi… Güzel kokular her daim satışı gerçekleştirilen ürünler arasında yer alıyor. Eğer sermayenizi açık parfüm dükkanı açmak üzerinde değerlendirmek isterseniz, yazımı mutlaka okumalısınız!

Parfüm dükkanı açmak için bilmeniz gerekenler çok fazla… Bu konuda sizlere yardımcı olacağım. Şimdi arkanıza yaslanın! Açık parfüm dükkânı açabilmek için aklınıza takılan tüm soruların cevabını yazımda bulabileceksiniz.

Açık parfüm dükkanı açma maliyeti, kâr marjı ve kazancı, gerekli belgeler, dikkat edilmesi gereken hususlar vb. konularla ilgili detaylı bilgi vereceğim. 🙂

Açık Parfüm Dükkanı Açmak Karlı mı?

Açık Parfüm Dükkanı Açmak
Açık Parfüm Dükkanı Açmak Karlı mı?

Kozmetik sektörü günümüzde kadın, erkek, çocuk herkesin tercih ettiği en dinamik olan sektörler arasında bulunuyor. Parfümcü dükkânı açmak için iş yeri seçiminden diğer tüm maliyetlere kadar çok detaylı çalışmalar yapmalısınız.

Son yılların en fazla gelişme gösteren sektörlerinden biri olan parfüm sektörü müşteri potansiyeli ve kâr marjı en yüksek alanlar arasında bulunuyor.

Açık parfüm dükkanı açmak için 2 yöntem bulunuyor. İlk yöntem sıfırdan kendi dükkanınızı açarak yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise bayilik alarak dükkan açma tercihini değerlendirebilirsiniz. Bu konular ile ilgi tüm detayları öğrenmek için devam edelim!

Sizler için en karlı iş fikirlerini araştırıp, yazmaya devam ediyorum. Eğer sermayenizi farklı bire sektörde değerlendirmek isterseniz, kuruyemiş dükkanı açmak hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz!

Açık Parfüm Dükkanı Nasıl Açılır?

Açık Parfüm Dükkanı Nasıl Açılır
Açık Parfüm Dükkanı Nasıl Açılır

Öncelikle sizlere sıfırdan açık parfüm dükkanı açmak konusundan bahsedeceğim.

İnsanlar tarafından açık parfümler oldukça fazla tercih edilmektedir. En büyük sebebi ise fiyatlarının uygun olmasıdır. İyi getirisi ve oluşan talep nedeniyle yeni girişimcilerin öncelikli tercihleri arasında açık parfüm dükkânı açmak yer alıyor.

‘‘Açık parfümcü dükkânı nasıl açılır?’’Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız öncelikle bazı aşamaları özenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu aşamalara birlikte göz atalım!

1- İş Planı Oluşturun

İş planı, rekabet ortamını analiz etmenizi ve diğer dükkanlar arasından sıyrılmanızı sağlayacak stratejileri belirlemenizi sağlar Açık parfüm dükkânı açarken de iyi bir iş planına ihtiyacınız bulunuyor. İş planınızda mutlaka yapmanız gereken püf noktalar bulunmakta. Hiç beklemeden devam edin!

 • Parfümcü dükkânı açma konusunda çok detaylı araştırmalar yapın.
 • Hangi parfüm türlerinin daha fazla satıldığını araştırın. Tedarikçi firmalarınıza karar verin.
 • Dükkân için en uygun yer seçimi konusunda piyasa araştırması yapın.
 • İşletmenizi kurarken kredi kullanacaksanız farklı bankalarla görüşmelisiniz.
 • İş planını yaparken mutlaka profesyonellerden destek alın.
 • İşletmenizi nasıl yönetmeniz gerektiğine karar verin.

2- Dükkan Seçimi

Açık parfüm dükkânı yerini belirlerken birçok etken göz önünde bulundurmalısınız. Lokasyon, dükkân seçiminin en önemli noktasıdır. Seçtiğiniz lokasyon ulaşım yolları ve yaya trafiğinin fazla olduğu yerde olmalıdır.

Dükkân seçiminizde etkili olan diğer bir önemli husus ise müşteri analizidir. Dükkân çevresinde ürünlerinizin hitap edeceği bir kitle olması çok önemlidir. Ayrıca parfüm dükkanı dekorasyonu için ayrıca kafa yormanız gerekiyor! En mühim konulardan birisi de bu.

Okumak İsteyebilirsiniz: Bijuteri Dükkanı Açmak

3- Personel Seçimi

Açık parfüm dükkanı açmak için çalışacak personeller çok önemli… Hangi sektörde dükkân açmak isterseniz isteyin personel seçimi önemli hususlardan birisi. İşyerinizde çalışabilecek personelin, diksiyonu, ikili ilişkileri düzgün, müşterilerinize karşı güler yüzlü davranabilecek ve dış görünüşüne önem veren çalışma arkadaşlarını seçmeniz bu konuda büyük önem taşır.

4- Ambalaj Önemi

Üründen daha önemli bir şey varsa o da ambalajıdır. Öyle bir ambalaj olmalı ki ürüne hem orjinallik katmalı hem de bir gösterişi olmalı. O yüzden bu durumu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Parfüm ihtiyacı dışında, hediye olarak parfüm almaya gelen müşterileriniz dahi olacaktır. Bu da sizlerin müşteri potansiyelinizi arttıracaktır.

5- Ürün Tedariği

Bu sektörde yerini almak isteyen girişimciler için en çok merak edilen kısma geldik. Sizin için bir araştırma yaptım. Ve parfüm sektörünün en kaliteli üreticilerini tespit ettim. Linke tıklayarak tedarik etmek ürünlerinizin seçimini yapabilirsiniz.

Açık Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti

Açık Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti
Açık Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti

Açık parfüm dükkânı açma maliyeti birçok işe göre daha azdır. Ancak açmak istediğiniz dükkânın metre karesine ve bulunduğunuz lokasyona göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bulunduğunuz dükkân cadde ve alışveriş merkezi tarzı işlek yerlerde olduğunu düşünürsek kirası normal dükkanlardan biraz fazla olabilir.

İşletmenizin görünür olması, parfümlerin çeşidi, dekorasyon, dükkân kirası maliyete etki eden unsurlardır. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda ortalama 75.000 TL – 200.000 TL arasında sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Kira ve depozito5.000 TL – 30.000 TL  
Ürünlerin alımı25.000 TL – 75.000 TL
Demirbaş Giderleri (Raf,Reyon Tadilat)15.000 TL – 50.000 TL
Elektrik ve su aboneliği2.000 TL  – 3.000 TL
Diğer Giderler (Personel, Fatura Vb.)5.000 –  30.000 TL
Parfüm dükkanı açma maliyeti

Ayrıca sermayenizi bayilik alarak değerlendirebilirsiniz. Market sektöründe Türkiye’de lider firmalardan birisi olan Torku’dan bayilik alabilirsiniz. Torku Market Bayilik yazısını okuyabilirsiniz.

Açık Parfüm Dükkanı Açmak Kar Marjı

Açık parfüm Bayiliği kazancı
Açık parfüm Bayiliği kazancı

Herkesin merak ettiği asıl konuya geldik! Açık parfüm ne kazandırır?

Doğru bir şekilde iş planı yaptığınızda, yani dükkânın bulunacağı ilin nüfus düzeyi, diğer parfümeri dükkanlarının iş gücünü, en uygun dükkân yerini seçtiğinizde yatırımınızdan daha fazla para kazanarak kar elde edebileceğiniz küçük çaplı işletmelerin arasında ilk sıralarda yer almakta.

Açık parfüm dükkanı açmak karlılık oranı ise ortalama olarak %60 ila %100 arasında değişmektedir. Bu oran açacağınız dükkânın büyüklüğüne, yerine ve çeşitliliğine göre %150’ye kadar çıkabilir.

Karlılık oranına göre bir örnek verecek olursak eğer; ortalama 75 TL ye satacağınız bir parfümden 45 TL, 150 TL’ye satacağınız bir parfümden ise 90 TL kazanç elde etmiş olursunuz.

Günlük ortalama 75 TL olan parfümden 20 adet sattığınızı düşünelim 900 TL kazanç elde edeceksiniz. Ayrıca 150 TL olan parfümden de 5 adet sattığını düşünürsek 450 TL kadar bir kazanç da oradan elde edeceksiniz. Tabi bu durum konumunuza göre iyi veya kötü anlamda değişecektir.

Kısacası giderlerinizi (personel, fatura, kira, ürün alımı vb.) çıkardığınızda aylık kazanç 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik gösterebilir.

AYLIK 10.000 TL – 20.000 ARASI KAZANMA FIRSATI!

Açık Parfüm Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Parfüm dükkanı açmak için gerekli belgeler
Parfüm dükkanı açmak için gerekli belgeler

Açık parfüm dükkanı açmak için gerekli evrakları hazırlamak, bulunduğunuz yerde ki belediyeye başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Açık Parfümcü Dükkânı açmak konusunda tüm evraklarınızın eksiksiz olması resmi işlemlerin kısa sürede tamamlanması açısından son derece nemlidir. Peki bu evraklar neler?

 • İki Adet Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Tapu Fotokopisi
 • Eğer Dükkan Kiralık İse Kira Sözleşmesi
 • Yapı Kullanma İzni Gösteren Belge
 • Vergi Levhasının Fotokopisi
 • Sigorta ya da Bağkur belgesi
 • Esnaf Odası Kaydı ile Ticaret Odası Kaydı
 • İtfaiyeden Yangın Önlemi Alınmıştır Raporu

Bu belgeler yanında eğer şirket olarak işletme kuruyorsanız imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi de yanınızda bulundurmanız gerekenlerden belgelerdendir. Önemli evraklardan birisi de Cumhuriyet Savcılığından yeni alınan bir sabıka kaydını da dosyanıza eklemeniz gerekiyor.

Bunu da değerlendirin! Levent Börek Bayilik Almak

Parfüm Dükkanını Nereye Açmalıyım?

Dükkân seçimi parfüm müşteri potansiyeli açısından en önemli konulardan birisidir. Yazımda bu konu üzerinde birkaç kez durdum. Açık parfüm dükkânı açmak için dükkanın konumu çok önemli

 • Parfüm dükkânı açmak için işlek olan yerleri tercih edin.
 • Dükkân dizaynına karar vermeden önce büyük şehirlerde bulunan parfüm dükkanlarını gezmenizi, incelemenizi, notlar almanızı tavsiye ederim.
 • Mekân seçerken, kira bedelinizin iş yerinizin potansiyeli için uygun olup olmadığını kontrol edin.
 • Ayrıca mekanınızın yol üstünde olması da araçtaki insanların dikkatini çekecektir.

Açık Parfüm Dükkânı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Açık parfüm dükkânı açmak için karar verme aşamasında sizlere birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

 • Dükkanınızı açmadan önce mutlaka hem sektörü hem de tüm parfüm markalarını, türlerini neredeyse kokularına kadar bilmenizde fayda var.
 • Yeterli bir sermayeye sahip olmalısınız.
 • Dükkân seçiminizi müşterilerinizin sizi fark edebileceği, yaya trafiğinin olduğu ve ulaşım yolunun kolay olduğu yerde seçmeye özen gösterin.
 •  Dükkân tasarımınızı çok dikkat etmelisiniz. Parfümleriniz dikkat çekici olmalı adeta bir görsel şölen etkisi vermeli.
 • Dükkanınız kalıcı, farklı, hoş kokmalıdır. Kapı önünden geçerken parfümeri olduğunu belli etmelidir.
 • Kozmetik sektöründe en önemli noktalardan biri ise dış görünüştür. Sizin ve personelinizin dış görünüşünüzün temiz, bakımlı ve güler yüzlü olmalı.

Kazançlı İş Fikri: Yurtiçi Kargo Bayilik

Açık Parfüm Dükkânı Bayilik Veren Firmalar

parfüm dükkanı bayilik
parfüm dükkanı bayilik

Sıfırdan dükkân kurmayı düşünmeyen ve bayilik alarak açık parfüm dükkanı açmak isteyen herkes ikinci bir yöntem olan bayilik alma sürecini gelin hep birlikte inceleyelim!

Öncelikle bir firmanın bayiliğini almak için de sıfırdan bir dükkân açmak gibi kafanızda bir iş planı belirlemelisiniz.

Popülaritesini, satış yapıyor mu yapmıyor mu, dükkân yerini doğru seçmeli, kalabalık ve işlek yerleri tercih etmelisiniz. Firmanın uygun gördüğü şartlarda bir dükkân seçmelisiniz.

Şimdi sizlere bazı bayilik veren firmalardan bahsedeceğim.

1- Eyfel Parfüm Bayilik

Eyfel Parfüm firmasının bayilik süreci oldukça hızlı ilerliyor.

Bayilik için gerekli eğitimlere sahip olmak eğer gerekli eğitimlere sahip değilseniz, firmanın düzenleyeceği eğitimlere katılım sağlamak gerekiyor.

Yüksek kâr marjı da en büyük avantajlardan biri, zira Eyfel Parfüm firmasından bayilik alan kişiler yüzde 50’ye yakın, hatta bazı ürünlerde yüzde 50’yi de geçen kâr marjı ile çalışıyorlar.

Eyfel Parfüm İnternet Sitesi: eyfelparfum.com

Eyfel Parfüm Telefon Numarası: 0(216) 356 34 56

Eyfel Parfüm Mail Adresi: info@eyfelparfum.com.tr

2- Loris Parfüm Bayilik

Açık parfüm dükkanı açmak için Loris firmasından bayilik alabilirsiniz. Firmanın bayilik sürecinde aradığı en temel şartlardan birisi, minimum sermaye gereksinimini karşılamak oluyor.

Loris parfüm markası adı altında bir işletme kurabilmek için en azından 50 – 70 bin lira arası paranız olmalıdır. Dükkân seçiminde aradıkları kriterler giriş katta olması ve en az 10 m2 olmasıdır. Loris parfüm bayileri, yüksek kar marjlarıyla çalışıyorlar. Her bir bayi ortalama %50 civarında kâr marjına sahip.

Lorif Parfüm İnternet Sitesi: lorisparfum.com

Telefon Numarası: 444 83 45

Loris Parfüm Mail Adresi:  info@lorisparfum.com

3- Bargello Parfüm Bayilik

Bargello markası; temsilcisi olacak girişimcilerin gerekli yatırım bedeline sahip olmasını talep etmektedir. Bu bedel ise 200.000 TL – 250.000 TL arasındadır. Mekân seçiminiz en az 10 metrekare olup; dükkân işlek bir cadde üzerinde yer almalıdır.

Bargello bayiliğinde satılan ürünlerde ortalama olarak %80 kâr marjı vardır. Bayilik alma sürecinde harcanacak olan bütçe en fazla 5-6 ay içerisinde geri kazanılabilir.

Bargello İnternet Sitesi: https://www.bargello.com.tr/

Bargello Telefon Numarası: 444 0 274

Bargello Mail Adresi: info@bargello.com.tr

4- D&P Parfüm Bayilik

D&P Parfüm bayiliği almak oldukça kolay. Firmadan bayilik alabilmek için, gerekli başvuru formunu doldurmanız ardından, başvuru formunu e-posta olarak iletmeniz gerekiyor. Başvurunuzu ilettikten kısa bir süre sonra geri dönüş yapıyorlar ve inceleniyorsunuz.

D&P parfümerisi açacağınız dükkân 10 m2’den büyük olmalı. D&P parfümerisi açmak için en az 70.000 TL – 150.000 TL sermayeniz olmalıdır. Açık parfüm dükkanı açmak için son bayilik veren firmaya da göz atalım.

D&P Parfüm Telefon Numarası: 0 212 251 39 16

D&P Parfüm Site Adresi: dpperfumum.com

D&P Parfüm Mail Adresi: istanbul@dpperfumum.com.tr

D&P Yurtiçi Bayilik Formu için tıklayın!

5- Royal Platinum Parfüm Bayilik

Kozmetik sektöründe faaliyet gösteren Royal Platinum, Parfüm sektöründe de ciddi bir büyüme sağlamak amacıyla bayilik veriyor. Firma kısa sürede düşük yatırım bedelleri ile franchise avantajı sağlıyor.

Ortalama 20 m2 alan ve 75.000 TL sermayeniz olması yeterli olacaktır. Sektörde çok fazla rekabet olmasına rağmen her firmanın karlılığı yüzde %50 üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Royal Platinum İnternet Sitesiroyalplatinum.com

Royal Platinum Telefon Numarası: +90 (553) 702 70 57
                                                        +90 (532) 550 03 51

Royal Platinum Mail Adresi:  bayilik@royalplatinum.com.tr

SONUÇ:

parfüm dükkanı bayilik
Açık parfüm dükkanı açmak

Bu yazımızda sizlere sıfırdan açık parfüm dükkânı açmak ve bayilik alarak dükkân açabilme konularından bahsettim. “Neden sizin de bir açık parfüm dükkanınız olmasın?”

Unutmayın! Son yıllarda açık parfüm sektörü oldukça popüler bir sektör ve tüketim seviyesi yüksek. Siz de uzun yıllar modası eskimeyecek olan bu pazardan yerinizi alabilirsiniz. Yapmanız gereken yöntemlerden birini seçerek açık parfüm markasını belirleyin ve vakit kaybetmeden yola  koyulun.

YORUMLAR